חדשות

טיוטת חוק ההסדרים מתעלמת מהמחלקות הפנימיות (הודעת האיגוד לרפואה פנימית)

02/07/2020


המשמעות: שנה לפרסום הדו"ח אשתקד (2 ביולי 2019), טיוטת חוזר המנכ"ל שהשאיר אחריו בר סימן טוב – "חסרת ערך, כמו גם שאר ההבטחות להבראת המחלקות הפנימיות" (פרופ' אבישי אליס)
"זאת מגפת עיוורון, והיא מסוכנת מנגיף הקורונה!"
היום לפני שנה, ב- 2 ביולי 2019 פורסם הדו"ח לשיפור הרפואה הפנימית (דו"ח טור כספא), אשר הכיר במשבר הקשה במחלקות הפנימיות והציג מתווה הבראה, בפריסה ל- 5 שנים. ומאז – כמעט כלום לא קרה.
והנה מתברר היום כי טיוטת פרק הבריאות בחוק ההסדרים, שמסדירה שורה ארוכה של נושאים לשלוש השנים הקרובות, וביניהם: קיצור תורים, הרחבת סל השירותים, ניצול משאבי ההכשרה הרפואית והסדרת כללי ההתחשבנות – מתעלמת לחלוטין מכל התייחסות ליישום המלצות ועדת טור כספא ולחיזוק המחלקות הפנימיות.
"בחודשים האחרונים נדרשה מערכת הבריאות להתמודד עם נגיף הקורונה. המחלקות הפנימיות התגייסו להפוך למחלקות ייעודיות לטיפול בחולי הקורונה. הרופאים הפנימאים פתחו את המחלקות ואיישו אותן תוך לימוד מהיר של  הנגיף ושל דרכי הטיפול. הצוותים במחלקות הם גם אלו שמיומנים בטיפול בחולים המונשמים, דבר הנזקף כיתרון חשוב למערכת. המחלקות הללו  תהיינה בחזית גם בחורף הקרוב, שבו  המדינהתצטרך להתמודד עם גל שפעת חורף משולב עם תחלואת קורונה ועם תחלואת חורף מורכבת אחרת," אומר פרופ' אבישי אליס, יו"ר האיגוד לרפואה פנימית.
"התפשטה פה מגפת עיוורון, והיא חמורה ומסוכנת יותר מנגיף הקורונה. ההתעלמות המתמשכת מהמצוקות לא יכולה להמשך," הוא אומר.
כזכור, דו"ח טור כספא הכיר במשבר הקשה של 111 המחלקות הפנימיות בבתי החולים בישראל והצביע על תת תקינת כוח אדם, על חוסר בציוד רפואי, על חוסר בתקני מיטות ועל אשפוז מסדרונות מסכן חיים.
המלצות הדו"ח, שאומצו על ידי משרדי האוצר והבריאות, קבעו כי מספר תקני הרופאים הנדרש למחלקה פנימית הוא 16 רופאים (לעומת כ 12 רופאים 
הקיימים כיום בממוצע בכל מחלקה).
במיפוי שנערך לאחרונה נמצא כי חסרים כ-480 תקני רופאים במחלקות הפנימיות. הדו"ח גם נגע באיסור אשפוז חולים במסדרונות, בהשלמת פערים בציוד רפואי ובהשקעה בהון אנושי במחלקות.
"ללא הקצאת תקנים למחלקות הפנימיות באופן מיידי, אפשר כבר לקבוע שלא נעמוד באתגרי החורף הקרוב. כעת, אלה רק איומים, ואני מכיר בכך שמסביב הרבה משברים. אבטלה, תקציב חסר. אבל איפה ההיגיון?  הקורונה הוסיפה  למשבר הקשה ממילא בפנימיות. אני מבקש להפסיק עם זחיחות הדעת. זה לא עוד מקרה של 'זאב-זאב', חברים, הגענו לדקה ה-90!"

לידיעה באתר האיגוד

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<