חדשות

מנהלי בתי החולים במכתב לשר הבריאות : אנו בגרעון תקציבי עצום בעקבות הקורונה עם חשש להתמוטטות תאגידי הבריאות שעלולה לגרום לפיטורי 10,000 עובדי בריאות

12/07/2020

מאת מערכת אי-מד

במכתב שנשלח ע"י מנהלי בתי החולים לשר הבריאות ומדוח בדהמרקר מתריעים הכותבים מפני פגיעה קשה במערכת הבריאות בשל מחסור תקציבי בעקבות מגיפת הקורונה.

במכתב טוענים הכותבים כי "כל בתי החולים בישראל נמצאים בגירעון תקציבי עצום בעקבות תקופת הקורונה. תאגידי הבריאות שלהם, שמשמשים למימון אלפי תקני כוח אדם חסרים, נמצאים בסכנה של חדלות פרעון, ומשרד האוצר עושה שימוש ציני ולא הולם במצוקתם על מנת לבצע במחטף שינויים מהותיים במבנה והתנהלות מערכת הבריאות, מה שיגרום לפגיעה אנושה ברפואה הציבורית".

הכותבים מזהירים כי התמוטטות תאגידי הבריאות עלולה לגרום לפיטורים של 10,000 עובדי בריאות. במיוחד חמור מצבם של בתי חולים ציבוריים עצמאיים (כמו הדסה ושערי צדק), הנמצאים ע"פ המכתב על סף חוסר היכולת לשלם משכורות.

לפי מנכ''ל רמב"ם, פרופ' מיכאל הלברטל, קיים כרגע פער תקציבי של מיליארד ש"ח רק בבתי החולים הממשלתיים, לא כולל בתי החולים הציבוריים העצמאיים.

במכתב מציינים מנהלי בתי החולים כי באופן ספציפי בכל הנוגע להצעה שפורסמה לחוק ההסדרים (הצעת מחליטים) נמצאים סעיפים שלהם לא יוכלו להסכים להם:

• הניסיון להעביר סמכויות מהבריאות לאוצר בתחומים שונים.

• הפגיעה בהכשרה המקצועית של הרופאים שמסכנת את איכות הטיפול וכנגזרת פוגעת בבריאות האזרחים.

• הניסיון לפגוע בסמכויות הרופאים ולפגוע באיכות הטיפול הרפואי.

• הפגיעה בתאגידי הבריאות והניסיון שכל מהותו שליטה של האוצר בתאגידים, ש"חטאם" היחידי הינו בכך, שהכנסותיהם מסייעות לגשר, ולו באופן חלקי, על הפער, בכ"א, תשתיות וציוד רפואי החסר בתקציב המדינה.

• הסטה של פעילות ציבורית לרפואה הפרטית תוך פגיעה בתקציב בתי החולים הציבוריים ובהתנהלותם במישורים רבים ( הכשרה מקצועית וכיו"ב) זאת בתנאי תחרות בלתי הוגנת המסבסדת את הרפואה הפרטית על חשבון הציבורית ודוחפת רופאים בכירים לעזוב את בתי החולים הציבוריים לטובת עבודה פרטית.

• החלת חוק הקאפ עם פגיעה בפעילות בתי חולים ובעיקר במחלקות הפנימיות ו"בזקנה במסדרון".

• הפגיעה בתקציבי הקופות כאשר הבעיה האמתית הינה תקצוב מובנה בחסר.

מנהלי בתי החולים מסיימים את מכתבם כך :

יתירה מכך, בעת הזאת מתחדד שוב הצורך בתוספת משאבים משמעותית למערכת הבריאות בכלל ובמערכת האשפוז בפרט. כאמור, השיח בשלב זה אמור להיות על תוספת משאבים ולא על הטלת גזרות על מערכת הבריאות המדולדלת לעייפה. אל לנו להקיש, מהתמודדותה קצרת הטווח של מערכת הבריאות בוירוס הקורונה, כערובה לכך שמערכת הבריאות " נועה תנוע".

 היכולת לתת מענה, הן לפעילות השגרה והן לפעילות החירום בכל הרבדים של מערכת הבריאות, על אף הצוותים הנפלאים והעוסקים במלאכה, שנרתמו ללא הרף, הינה מוגבלת לזמן קצר ובת חלוף. אנחנו מנהלי מערכת הבריאות שעושים לילות כימים למען הרפואה במדינת ישראל דורשים לתת מענה מידי לתקצוב שנת 2020 ומתן תוספת משאבים משמעותית לצרכי המערכת לטווח הקצר ולטווח הארוך.

למכתב מנהלי בתי החולים

לכתבה בדהמרקר

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<