חדשות

מנכ''לי בתי החולים הציבוריים והאיגוד לרפואה פנימית מניפים ''דגל אדום'' : אם לא תאושר תמיכה תקציבית בתי החולים יעברו בתי''הח בשבוע הבא לעבודה במתכונת חירום

13/01/2021

מאת מערכת אי-מד

במקביל לעלייה בתחלואת קורונה ולעומסים בבתי החולים, הודיעו היום מנכ"לי בתי חולים ציבוריים (בתמונה, מול משרד האוצר, באדיבות דוברות שערי צדק) כי במידה ודרישתם לסיוע תקציבי לא תאושר, יעברו כל בתי החולים הציבוריים החל משבוע הבא לעבודה במתכונת חירום.

לטענת מנכ"לי בתי החולים המצב הכספי שלהם הגיע ל"קו האדום" עד כדי חוסר יכולת לשלם משכורות.

במקביל לכך, פרסם היום האיגוד לרפואה פנימית עדכון מצב במחלקות שכותרתו : "פגיעה קשה בעומק האסטרטגי של מערכת הבריאות הישראלית! "

בעדכון מביא האיגוד דוגמאות לעומסים במחלקות:

"אל תתבלבלו, אנחנו במלחמת התשה אין סופית, ושאף אחד לא ישלה את עצמו, המלחמה הזו במחלקות הפנימיות, תמשך גם כשישפיעו החיסונים, ויחלוף גל  הקורונה"! פרופ' אבישי אליס, יו"ר האיגוד לרפואה פנימית

דגל אדום מניפים הבוקר שוב (בפעם המי יודע כמה...), רופאי המחלקות הפנימיות, שנמצאים כבר 10 חודשים בחזית המאבק בקורונה, בצד המשך הטיפול בתחלואה השגרתית הרגילה.

בכל בתיה"ח בארץ, גם יחד, יש פחות מ- 4,000 מיטות אשפוז במחלקות הפנימיות. בשל הפקעת חלקן לאשפוז חולי הקורונה, נותרו בישראל פחות מ- 2,500 מיטות אשפוז לחולים השגרתיים במחלקות הפנימיות (חולי סוכרת שהתדרדר מצבם, חולים עם בעיות בכלי דם או תחלואה באיברים פנימיים, אונקולוגים, לב, נוירולוגים, חולים עם זיהומים ומחלות מדבקות אחרות, שאינן קורונה ועוד).

הצמצום הדרמטי במספר מיטות האשפוז בפנימיות, מאיץ את השחרורים מהמחלקות, ויוצר מעמסה פיזית ונפשית אדירה על הצוותים הרפואיים.

והיום, כמה דוגמאות מבתי חולים שונים:
פנימית ב' זיו צפת: תקן מיטות במחלקה
– 32
הבוקר נפתח עם 43 מאושפזים, מנהל המחלקה מעריך שעוד היום, או מחר לכל המאוחר, המחלקה תאכלס כבר 50 חולים מאושפזים על 32 מיטות אשפוז! החולים רובם קשים, אבל אין ברירה, היום צריך יהיה לשחרר לפחות 10 מהם מאשפוז. גם הצוות הרפואי מדולל ועייף.

 פנימית בביה"ח הסקוטי בנצרת. המחלקה הפנימית, ובה 32 מיטות אשפוז, הוסבה למחלקה פנימית קורונה. צוות הרפואה הפנימית בביה"ח מטפל בפועל במחלקה פנימית קורונה, ובה הבוקר 31 חולי קורונה ובמקביל מטפל ב- 25 חולי המחלקה הפנימית השגרתית, שהועברו לאשפוז במחלקה הכירורגית.
סה"כ, צוות המחלקה הפנימית מטפל בפועל ב-56 חולים, מהם: 31 חולי קורונה. 
ביומיים האחרונים שוחררו בלית ברירה באופן מואץ 40 חולים בקירוב!

פנימית ג׳ העמק, 39 חולים במחלקה, על תקן של 30 מיטות אשפוז.

פנימית א' הלל יפה, תקן המחלקה: 36 מיטות אשפוז.
הבוקר: 50 מאושפזים. אתמול התבצעו 15 שחרורים בלית ברירה.

פנימית ג' קפלן, : תקן המחלקה: 38. הבוקר נפתח עם 44 חולים מאושפזים, מהם 6 מונשמים! המחייבים השגחה מיוחדת של הצוות הרפואי.
ביומיים האחרונים: קרוב ל- 20 חולים שוחררו מהמחלקה.
זהו קצב גבוה מאוד, שנובע משיקולים פיזיים ולא רפואיים.
למצער, כמעט 15 מאושפזים במחלקה לא ניתנים לשחרור, כי לא נמצא עבורם סידור מוסדי המשכי.
ביה"ח פועל במסגרת חירום. מתוך 4 מחלקות פנימיות, נותרו לפעול רק 2 מחלקות, ויש לחץ גדול לסגור מחלקה פנימית שלישית!

פרופ' אבישי אליס: "אלה דוגמאות. התמונה דומה בכל הארץ. צעקנו בשנים האחרונות שחסרות מאות רבות של מיטות אשפוז במחלקות הפנימיות ומאות רופאים, אחיות, צוותי עזר לרפואה. יש דו"ח ברור בנושא (טור כספא), אלא שהצעקות נפלו על אוזניים ערלות, וכעת המציאות הקשה טופחת על פנינו. ועדיין, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתעלם,
ועדיין אנשי משרד הבריאות מנותקים.

הקורונה תחלוף. אבל המציאות שלנו תמשיך להיות קשה, כי גם כשלא תהיה קורונה, יהיו התפרצויות של תחלואות אחרות, כמו בעבר: עכברת, שחפת, חצבת ומחלות מדבקות אחרות, בצד גידול מתמיד בתחלואה, בשל הזדקנות האוכלוסייה והתרבותה".

להלן  תמונה מייצגת ממסדרון מחלקה פנימית בבי"ח במרכז הארץ:
כל מי שעובר במסדרון, דורך בלי משים על נעלי הקשיש המאושפז שם. ללא קרדיט צילום (כמובן)

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<