חדשות

חיסון ניסיוני עשוי להפחית השפעות מזיקות של אופיואידים סינתטיים (ACS Chemical Biolog)

09/02/2021

 

חיסונים ניסיוניים חדשים עשויים למנוע את ההשפעות המזיקות של Fentanyl ו-Carfentanil סינתטיים, שתי תרופות אשר תרמו רבות למגפת האופיואידים בארצות, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת ACS Chemical Biology.

 

במהלך מספר ניסויים בעכברים, החיסונים מנעו דיכוי נשימתי, הגורם המוביל לתמותה עקב מינון יתר. החיסונים גם הפחיתו את כמות התרופה שהגיעה למוח. לאחר שהתרופה מגיעה למוח, האופיואידים הסינתטיים מובילים את הגוף להאט את הנשימה, ועם צריכה רבה של התרופה תתכן הפסקת נשימה.

 

החוקרים כותבים כי Fentanyl הינו תכשיר חזק עד פי 100 ממורפין ו-Carfentanil, המשמש לעיתים קרובות וטרינרים להרדמה של חיות גדולות כמו פילים, חזק פי 10,000 יותר ממורפין. Carfentanil אינו סם רחוב מוכר היטב, אך משמש לעיתים קרובות יותר כתוספת בהרואין וקוקאין.

 

החוקרים הראו כי ניתן למנוע את מקרי התמותה המיותרים ע"י ייצור נוגדנים העוצרים את מעבר התרופה למוח. החיסונים עשויים לשמש במצבי חירום לטיפול במקרים של מינוני-יתר וכטיפול באלו עם הפרעות שימוש בחומרים. בנוסף, החיסונים עשויים להגן על שוטרים הנחשפים לאופיואידים כנשק כימי ועשויים גם לסייע להכשרת כלבי משטרה לזיהוי ריח אופיואידים.

 

החיסונים עדיין מצויים בשלבי בחינה מוקדמים, אך הנתונים העדכניים בנושא מבטיחים מאוד ויש תקווה כי החיסונים יסייעו לטפל בסיבוכים שונים על-רקע אופיואידים.

 

ACS Chemical Biolog

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<