חדשות

אמ''ן מזהיר מפני עליה חדה בתחלואה בשבועות הקרובים בשל הסרת המגבלות והתפוצה הרחבה של הווריאנט הבריטי

09/02/2021

מאת מערכת אי-מד

החדשות הטובות, אולי, הן שיום לאחר הסרת הסגר מצב ההדבקה והתחלואה נראה עדיין ללא שינוי. החשש הגדול (כפי שמזהיר אמ''ן) הוא שההקלות יובילו לעליה במקדם ההדבקה (כרגע כפי שניתן לראות כאן ירד מעט ל-0.97) לאזור 1.2-1.3 מה שעלול להוביל להכפלה תוך שבועיים לכ-15,000 מאומתים ביום ותוך חודש ל-30,000 עם עליה מקבילה, אולי קצת מתונה יותר, בשל ההתחסנות הגבוהה בקבוצות הסיכון, לאזור 1,500-2000 חולים קשים, שכרגע זה נראה מעבר לסף הספיקה של המערכת. אז אמנם קשה לדבר על מגמות לאחר יום אחד בלבד, אבל כאמור, בשלב זה המצב (הקשה מאוד יש לומר..) עדיין יציב.

ומגמת היציבות נראית גם במספרי החולים הקשים , על אף שמזהים מגמה ברורה של שינוי בתמהיל החולים הקשים (פחות מבוגרים מעל גיל 60) :

מבחינת מבצע ההתחסנות אמש חוסנו כ-120,000 איש, כששיעור המתחסנים של גילאי 50-60 עדיין נמוך יחסית כפי שניתן לראות כאן (כ-70% קיבלו מנה ראשונה)

מחברי דו"ח אמ"ן  מסכמים כך :

התחלואה ממשיכה בהיקפים גבוהים מאוד - שיעור החיוביים והעומס על בתי החולים ממשיכים להיות גבוהים, וזאת על אף שהייתה ירידה מסוימת במספר החולים הקשים בשבוע האחרון (כ-1100 ,עמוד 3 .(תחת תנאי הסגר, מספר המאומתים היומי בממוצע שבועי ירד מעט לכ-6,300 אנשים ומקדם ההדבקה כמעט חצה את 1 - רף המשקף מצב שבו כל חולה מדביק יותר מאדם אחד, ומכאן שהתחלואה תישאר גבוהה. בשבוע הראשון של פברואר בלבד נפטרו בישראל למעלה מ-300 אנשים ממחלת הקורונה.

 ● סימנים לשינוי תמהיל הגילאים של החולים הקשים - ישנה ירידה בשיעור המאומתים ובתחלואה הקשה בקרב המבוגרים בני 60, ככל הנראה בהשפעת מבצע החיסונים, אך ניכרת עלייה במספר החולים במצב קשה החדשים בקרב הקבוצות הצעירות יותר. בשל היקף התחלואה הנרחב והעובדה שאוכלוסייה גדולה טרם חוסנה, שינוי תמהיל החולים אינו מביא בעת הזו לירידה משמעותית בתחלואה הקשה.

 ● בשבועות הקרובים צפויה עליה חדה בתחלואה, בגלל הסרת המגבלות ותפוצתו הנרחבת של הווריאנט הבריטי (המדבק בהרבה ביחס לזנים קודמים). יותר מאי פעם, נדרשת אחריות אישית והקפדה על ההנחיות

החיסונים הם הכלי היעיל ביותר להפחתת תחלואה קשה, גם מול הווריאנטים החדשים (בפרט הבריטי והדרום אפריקאי שזוהו בארץ). אנו ממליצים לציבור להתחסן בהקדם; מדגישים שוב את החשיבות של הקפדה על הנחיות הריחוק החברתי, הימנעות מהתקהלויות, עטיית מסכות תקניות, שמירה על בידוד וביצוע בדיקות בעת הצורך - גם עבור מחלימים ומחוסנים. ברמה הלאומית, יש להאיץ את מבצע החיסונים, למנוע הכנסת וריאנטים זרים, ולפתוח את הסגר באופן מבוקר (על הסכנה בהתפרצויות במוסדות החינוך - ראו מסמך).

לתת כתף  - ישראל מובילה בעולם במספר החיסונים לנפש והשלימה יותר מ-6.5 מיליון מנות חיסון, מתוכן כ-1.2 מיליון במנה השנייה. עם זאת, השלמת חיסון האוכלוסייה המבוגרת (בני 60 ומעלה), כמעט שאינה מתקדמת עוד; נותרו כ-175 אלף אנשים מאוכלוסיה זו (לאחר ניכוי המחלימים) שטרם חוסנו בחיסון ראשון. כך או כך, עד להתחסנות רחבה בקרב קבוצות הגיל של 40-59 ,יוותר סיכון לתחלואה קשה באוכלוסיה.

בעולם - בשל תחלואה גבוהה, קצב התחסנות איטי ונוכחות וריאנט מדבק, מדינות רבות באירופה מאריכות את הסגרים שהוטלו בתקופה האחרונה ומיישמות הגבלות נוספות כגון סגירת מערכות החינוך והמסחר. להרחבה - ראו מסמך.

הערת המערכת: אין ספק שהגורם החשוב ביותר שעשוי לתת מענה של ממש הוא המשך התחסנות בקצב מואץ. ככל שיינתנו מהר יותר, ברור יותר ופשוט יותר תמריצים מוחשיים למתחסנים עד כדי אפשרות לחזור כמעט באופן מלא לשגרה - תהיה עליה ברורה ומשמעותית בהקפי ההתחסנות. לכן חשוב גם לעדכן במהירות את ציוני הרמזור ולשלב בהם גם את שיעורי ההתחסנות, מה שיוביל לכך שגם לראשי היישובים יהיה תמריץ גדול מאוד לעודד התחסנות ביישוב בכדי להעביר את היישוב לצבע הירוק.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<