חדשות

עדויות חדשות תומכות במתן מנה יחידה של חיסון כנגד נגיף קורונה (N Eng J Med)

19/02/2021

 

מנתונים חדשים שהוגשו למנהל המזון והתרופות האמריקאי עולה כי מנה יחידה של החיסון של חברת פייזר כנגד נגיף הקורונה יעילות של 92.6%. בשילוב עם נתונים קודמים אודות מנה יחידה של החיסון כנגד הנגיף מטעם חברת מודרנה שהדגימה יעילות של 92.1% כנגד הזיהום, חוקרים מציעים לדחות את המנה השניה על-מנת להרחיב את ההגנה החיסונית למספר גדול יותר של אנשים.

 

מומחים בתחום מסבירים כי יש לקחת בחשבון כי כאשר חיסונים נבחנים במסגרת מחקר קליני, הם נבחנים תחת נסיבות ספציפיות. במקרה זה, שתי מנות שימשו להשגת היעילות של החיסון. המחקרים לא בחנו את התוצאות של מתן מנה יחידה של החיסון אלא בחנו את התוצאות של מתן שתי מנות חיסון במרווח של פחות משישה שבועות. זו בעצם הסיבה בגינה ההמלצה שנקבעה היא מתן שתי מנות חיסון של חברת פייזר או חברת מודרנה.

 

חשוב להדגיש כי גם במידה והיעילות של מנת חיסון אחת עולה על 90% תחילה, לא ברור כמה זמן נותרת ההגנה הנ"ל ללא מתן המנה השניה של החיסון. אין נתונים ממחקרים המעידים עד כמה חיסון יהיה יעיל במידה ומרחיבים את מרווח הזמן בין שתי המנות.

 

חוקרים אחרים דיווחו על יעילות של 94.8% כנגד נגיף הקורונה לאחר שתי מנות חיסון של חברת פייזר. באותו דיווחו היעילות המשוערת של מנה יחידה של החיסון עמדה על 52.4%, אך החישוב כלל נתונים שנאספו במהלך השבועיים הראשונים לאחר המנה הראשונה, כאשר החסינות עדיין מתפתחת.

 

קיימת אי-ודאות באשר למשך ההגנה שמספקת מנה יחידה של החיסון, אך למתן המנה השניה בתוך חודש מהמנה הראשונה, כפי שמומלץ כיום, ערך מוסף קטן בטווח הקצר, בעוד שחולים בסיכון גבוה שהיו יכולים לקבל את המנה הראשונה של החיסון נותרים לחלוטין לא מוגנים.

 

מצד שני, למרות שייתכן כי בטווח הקצר מנה אחת של החיסון עשויה להיות יעילה, אך בפועל לא ידוע כמה זמן ההגנה הנ"ל נותרת והאם למנה השנייה ישנה חשיבות במשך ההגנה החיסונית.

 

לסיום, לאור המחסור הנוכחי בחיסונים ברחבי העולם, דחיית המנה השניה של החיסון הינה עניין של בטחון לאומי ובמידה ולא ייתנו לכך את הדעת, צפויים אלפי אשפוזים ומקרי תמותה עקב הזיהום הנגיפי בחורף הקרוב בארצות הברית, אשר ייתכן וניתן היה למנוע עם המנה הראשונה של החיסון.

 

N Eng J Med. Published online February 17, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<