חדשות

תסמינים נוירולוגים אפשריים בחולים עם COVID-19 (מתוך אתר Medscape)

07/04/2020

 

מאז שה-CDC (Centers for Disease Control and Prevention) אישר את המקרה הראשון של זיהום בנגיף קורונה החדש בארצות הברית ב-20 בינואר, 2020, מרבית תשומת הלב התמקדה בתסמינים המוקדמים ובהשפעות הנשימתיות החמורות של הזיהום. עם זאת, נוירולוגים מארצות הברית מדווחים כעת כי תסמיני COVID-19 עשויים לכלול גם אנצפלופתיה, אטאקסיה וסימנים נוירולוגים אחרים.

 

סימנים ותסמינים אחרים עשויים לכלול חסרים נוירולוגים עדינים, עייפות חמורה, נוירלגיה טריגימינלית, אובדן חמור או מלא של חוש הריח וכאבי שרירים.

 

לפני כשבוע דווח על המקרה החשוד הראשון של אנצפליטיס בחולה עם COVID-19, כאשר הרופאים שדיווחו על אנצפלופתיה המורגית נמקית חדה התייעצו עם נוירולוגים בחשד כי הנגיף גרם לשינוי מצב הכרה.

 

חוקרים מסין גם דיווחו על מקרה חשוד של תסמונת גיליאן ברה על-רקע זיהום הנגיפי. אישה בת 61 שהתייצגה תחילה עם סימנים של תסמונת גיליאן ברה עם נוירופתיה אוטואימונית, כולל חולשת רגליים ועייפות חמורה לאחר ששבה מווהאן שבסין. החולה לא פיתחה תחילה את התסמינים הנפוצים של COVID-19 של חום, שיעול, או כאבי חזה.  חולשת השרירים והעדר החזרים דיסטאלים התקדמו עם הזמן. ביום השמיני, החולה פיתחה סימנים אופייניים יותר ל-COVID-19, כולל הצללות זכוכית מט בריאות, שיעול יבש וחום. לאחר טיפול בתרופות אנטי-ויראליות, אימונוגלובולינים וטיפול תומך היא החלימה לאט עד לשחרור לאחר 30 ימים.

 

דיווחי המקרה היחיד מציע רק קשר בין תסמונת גיליאן ברה ובין COVID-19 ולא ברור אם מדובר בקשר סיבתי.

 

ביטויים נוירולוגיים על-רקע COVID-19 אינם נפוצים, אך בהחלט ייתכנו ועשויים לכלול כאבי ראש, חולשת שרירים וכאבי שרירים. למרות העליה בדיווחים אקראיים ובנתונים תצפיתיים שתיארו השפעות נוירולוגיות של COVID-19, מרבית החולים אינם סובלים מתסמינים אלו.

 

קבוצות חוקרים אחרות דיווחו על פרכוסים, מחלות חוט שדרה או גזע מוח. יש שהציעו כי ההפרעה בתפקוד גזע המוח עשויה להיות אחראית לאובדן הגירוי הנשימתי על-רקע היפוקסיה בתת-קבוצה של חולים עם הזיהום הנגיפי. עם זאת, החוקרים מתכננים לעקוב אחר התוצאות הנוירולוגיות של חולים עם COVID-19.

 

עוד יש לציין כי רופאים מסין דיווחו על מחקר שכלל 221 חולים עם COVID-19 בווהאן, מהם 11 חולים פיתחו אירוע מוחי איסכמי חד, חולה אחד אובחן עם תרומבוזיס של הסינוס הורידי במוח וחולה אחר פיתח דימום מוחי. הם ציינו כי גיל מתקדם ומחלה חמורה יותר לוו בסיכון מוגבר למחלה צרברווסקולארית.

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני