חדשות

הפסקת עישון שנתיים לפני אבחנת סרטן ריאות עשויה להביא לשיפור הישרדות החולים (מתוך כנס ה-ASCO)

16/05/2020

 

הפסקת עישון טרם אבחנת סרטן ריאות מלווה בשיעורי הישרדות טובים יותר, גם בקרב אלו שהפסיקו לעשן זמן קצר טרם אבחנת הממאירות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך כנס ה-ASCO (American Society of Clinical Oncology).

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 35,481 חולים עם אבחנה של סרטן ריאות שנכללו ב-17 מחקרים מטעם ה-International Lung Cancer Consortium. בעת האבחנה, 47.5% מהחולים היו מעשנים פעילים, 30% היו מעשנים לשעבר ו-22.5% מעולם לא עישנו.

 

הסיכון לתמותה מכל-סיבה היה נמוך ב-20% בקרב מעשנים לשעבר אשר הפסיקו לעשן למעלה מחמש שנים טרם אבחנת סרטן ריאות. בחולים שהפסיקו לעשן 2-5 שנים טרם אבחנת הממאירות נרשמה ירידה של 16% בסיכון לתמותה, בעוד שבאלו שהפסיקו לעשן בתוך שנתיים מאבחנת ממאירות תועדה ירידה של 12% בסיכון לתמותה מכל-סיבה.

 

היתרון ההישרדותי תועד ללא תלות במין, שלב המחלה, היסטולוגיה של הגידול, או היקף העישון. עם זאת, היתרון ההישרדותי היה גדול עוד יותר בקרב מעשנים כבדים (מעל 30 שנות-חפיסה), בהשוואה למעשנים קלים.

 

מהנתונים עולה כי חל שיפור של 15% בשיעורי הישרדות ספציפיים לסרטן ריאות בקרב אלו שהפסיקו לעשן למעלה מחמש שנים טרם אבחנת הממאירות. בקרב אלו שהפסיקו לעשן זמן קצר יותר טרם האבחנה, זוהתה מגמה לא-מובהקת סטטיסטית של שיפור ההישרדות הספציפית לממאירות.

 

ההישרדות הכוללת הייתה גבוהה יותר בקרב אלו שלא עישנו מעולם, בהשוואה למעשנים בהווה, ממצא צפוי אשר תועד במחקרים קודמים.

 

ממצאים אלו עשויים לסייע לאנשי צוות רפואי בתרחישים בהם החולים קשובים יותר למסרים אודות הפסקת עישון, כאשר מהנתונים מהמחקר עולה כי לעולם לא מאוחר מדי להפסיק לעשן.

 

מתוך כנס ה-ASCO

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<