חדשות

הבדלים ניכרים בתוצאות COVID-19 בין חולים עם חסר חיסוני ראשוני (The Journal of Allergy and Clinical Immunology)

23/10/2020

 

התוצאות הקליניות של זיהום בנגיף הקורונה בחולים עם מחלות חסר חיסוני ראשוני נעות בין מחלה קלה ועד לתמותה, כך עולה מסדרת מקרים קטנה שפורסמה בכתב העת The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice.

 

החוקרים מתארים את המאפיינים הקליניים והתוצאות של 16 חולים (גיל חציוני של 44.5 שנים) עם חסר חיסוני ראשוני אשר נמצאו חיוביים לנגיף הקורונה. מבין אלו, תשעה חולים אובחנו עם CVID (Common Variable Immunodeficiency), שלושה חולים אובחנו עם X-linked Agammaglobulinemia על-רקע מוטאציות BTK (Bruton Tyrosine Kinase) ושלושה אובחנו עם מחלות חסר חיסוני ראשוני אחרות. שבעה חולים סבלו מסיבוכים דלקתיים/אוטואימוניים על-רקע החסר החיסוני עוד טרם אבחנת הזיהום בקורונה.

 

מהנתונים עולה כי 12 חולים נדרשו לאשפוז, כולל חמישה חולים שאושפזו ביחידות טיפול נמרץ. מרבית החולים (10 מבין 16 חולים) נדרשו לתמיכת חמצן. טיפולים נוספים כללו Hydroxychloroquine (9 חולים), Azithromycin (11 חולים), סטרואידים (5 חולים) ופלזמה ממחלימים תחת פרוטוקולים ייעודיים (5 חולים). שני חולים קיבלו תכשירים ניסיוניים במסגרת מחקר קליני.

 

חציון מרווח הזמן בין הופעת התסמינים ועד להחלמה או תמותה עמד על 29 ימים. ארבעה חולים הלכו לעולמם, כולל שלושה עם סיבוכים דלקתיים/אוטואימוניים קודמים על-רקע החסר החיסוני וחולה אחד לאחר השתלת כליה.

 

שיעורי תמותה (25%) היו גבוהים יותר באוכלוסיה זו, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית בה תועדו מקרים זיהום בנגיף הקורונה בבתי חולים בניו-יורק (10.2%) ודומים לתוצאות שדווחו בחולים לאחר השתלת כליה (28%).

 

מעניין לציין כי שלושה חולים פיתחו נוגדנים מסוג IgG כנגד נגיף הקורונה ובחולה אחד זוהו נוגדנים מסוג IgM כנגד חלבון Spike של הנגיף.

 

The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice, online October 8, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<