חדשות

תמונת המצב היומית של התפשטות הקורונה מצביעה על המשך העלייה בהדבקה ובתחלואה המובילים בסבירות גבוהה לסגר/ריסון מהודק בשבוע הקרוב

18/12/2020

מאת מערכת אי-מד

הנתונים היומיים של התפשטות הקורונה משקפים המשך עלייה בהדבקה ובתחלואה וההנחה היא שביום א' קבינט הקורונה יכריז על סגר/ריסון מהודק.

בתמונת המצב היומית של תכנית מגן ישראל  ניתן לראות את העלייה במקדם ה-R שמגיע כבר ל-1.24 , וכן העלייה התלולה במקדם ההדבקה במגזר החרדי (1.63) המהווים כבר 12% מכלל הנדבקים בממוצע ליום.

 

במקביל, מתוך הדו"ח היומי של אגף המודיעין ניתן להבחין בעלייה בשיעור הבדיקות החיוביות (שאמש הגיע כבר ל-3.6% )

והעלייה במספר החולים הקשים (נכון להיום כבר 432) , כשהמספרים צפויים עוד לעלות בהתבסס על כמות המאומתים החדשים הנמצאים בקבוצות הסיכון.

גם מבחינה גיאוגרפית ניתן לראות כן את מגמת ההתפשטות כששיעור גבוה יותר של האוכלוסייה נמצא באיזורים האדומים והכתומים (התרשים הימני) ושיעור גבוה יותר מכלל ההדבקה מגיע מהאיזורים האדומים והכתומים, עם מגמת ירידה בולטת בשיעור הירוקים.

בשלב זה עדיין לא רואים עלייה משמעותית בתמותה, כפי שניתן לראות כאן, אך יש להניח שעם העלייה במספר החולים הקשים תעלה גם התמותה

חוקרי אגף המודיעין מסכמים כך :

  • מספר הנדבקים במגמת עלייה ברורה - יותר מ-2,200 מאומתים חדשים בממוצע שבועי , לצד עלייה גם בשיעור החיוביים (כ4% ,ללא בדיקות סקר) .
  •  בהינתן ערכו הנוכחי של מקדם ההדבקה (1.2-1.3) צפוי מספר המאומתים לעלות לכ-2,500 ליום בממוצע שבועי, כבר בימים הקרובים.
  • בשבועיים האחרונים מזוהה עלייה גם במספר החולים החדשים במצב קשה - מגמה אשר צפויה להימשך
  • בעולם - גל התחלואה ממשיך להכות באירופה (יותר מ-5,000 מתים ביממה החולפת) ובארה"ב (3,500 מתים ביממה החולפת), כאשר אחת ההתפרצויות המשמעותיות נרשמת כיום בשבדיה. בד בבד החל מבצע החיסונים, באנגליה, בקנדה ובארה"ב. ●ועדת מומחים חיצונית של רשות התרופות והמזון האמריקאית (FDA )המליצה להעניק אישור שימוש חירום (EUA ) לחיסון הקורונה של חברת ״מודרנה״, אשר צפוי להינתן ביממה הקרובה. 
  • מזכירים כי החיסונים לא צפויים להשפיע באופן ממשי על מהלך המגפה בישראל עד שלהי החורף הנוכחי. עד להשפעת החיסונים, יש להמשיך לצמצם התקהלויות ולאוורר היטב חללים סגורים. הקפדה על עטייה נכונה, נרחבת ושיטתית של מסכות תקניות, המכסות היטב את הפה והאף, הנה האמצעי הפשוט, הזול והזמין ביותר להפחתת קצב ההדבקה, מניעת תחלואה ושמירה על שגרת-קורונה.

הערת המערכת: נראה שהמערכת אינה מצליחה לעצור את התפשטות המגיפה באמצעים דיפרנציאליים ומקומיים, זאת למרות התשתיות שהוקמו לטובת יצירת יכולת לפעול בצורה דיפרנציאלית ולהימנע מסגרים נוספים. יש הרואים בכך, כישלון של המערכת, אך נראה ע"פ תמונת המצב העולמית שתהליך דומה קורה במדינות מתקדמות רבות, לרבות גרמניה, שעד לאחרונה נחשבה ככזו שהתמודדה בצורה טובה עם המגיפה.

התחלת מבצע החיסונים בשבוע הקרוב, שיש לקוות שיתנהל באופן מסודר ומוצלח, ביחד עם היענות גבוהה של הציבור, תתחיל להוות פקטור המשפיע על התפשטות המגיפה (ובעיקר התחלואה הקשה בהינתן שבתקופה זו תתחסנה מרבית קבוצות הסיכון)  תוך כחודשיים ככל הנראה, שאותם ניאלץ ככל הנראה ל"בלות" בסוג של סגר/ריסון מהודק שעלול להגביר הפגיעה הכלכלית והחברתית בקרב רבים.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<