חדשות

עובדות חשובות אודות חיסונים כנגד COVID-19 בחולי סרטן (מתוך אתר Medscape)

20/12/2020

 

על-רקע אישורים שניתנו לשני חיסונים כנגד נגיף הקורונה, עלו שאלות אודות מתן החיסונים לחולים עם מחלות ממאירות ובאתר Medscape שוחחו עם ד"ר נורה דיסיס, אונקולוגית ומנהל מרכז ה-Cancer Institute Vaccine באוניברסיטת וושינגטון.

 

להלן עיקרי הדברים, כפי שעלו מהראיון עם ד"ר דיסיס:

 

·       ניתן לצפות כי חולי סרטן יגיבו לחיסונים. למרות שבאופן היסטורי, היו שסברו כי חולי סרטן לא יוכלו לפתח תגובה חיסונית לחיסונים, מהנתונים אודות חיסונים כנגד זיהומים נגיפיים עולה אחרת. לדוגמא, חיסונים כנגד שפעת מספקים הגנה בחולי סרטן. מקרים מיוחדים עשויים לכלול ממאירויות המטולוגיות כאשר מערכת החיסון נהרסה והתפתח דיכוי חיסוני עמוק. אין נתונים אודות תוצאות מתן חיסונים לחולים אלו.

 

·       לסוג החיסון ככל הנראה יש חשיבות עבור חולי סרטן. כיום, ישנם 61 חיסונים כנגד נגיף הקורונה המצויים בשלבי ניסויים בבני אדם ו-17 הגיעו לשלבי הבחינה האחרונים. לפחות 85 חיסונים בשלבים קדם-קליניים מצויים בשלב ניסויים בבעלי חיים. חלק מהחיסונים, דוגמת חיסונים חיים-מוחלשים, עשויים שלא להתאים לחולים עם מחלות ממאירות, בפרט אלו עם מחלה מתקדמת במהירות או תחת טיפול כימותרפי, מאחר וחיסונים אלו עלולים לגרום לזיהום בדרגה נמוכה.

 

החיסונים של חברת פייזר ומודרנה מבוססים על טכנולוגיית רנ"א שליח, אשר שימשה במקור כנגד מחלות ממאירות ומחקרים הראו כי חולים יכולים לפתח תגובה חיסונים כנגד חלבונים על-רקע ממאירות עם חיסונים אלו. החיסונים הללו עשויים להתברר כיעילים ביותר בחולי סרטן, בפרט באלו עם גידולים סולידיים.

 

·       הבנת החיסונים מוגבלת מאוד בשלב זה. הנתונים הזמינים אודות החיסונים של חברת פייזר ומודרנה אינם כוללים מידע אודות חולי סרטן והמידע אודות אוכלוסיות אלו עדיין מוגבל מאוד.

 

·       הגישה לחיסון עשויה להיות תלויה בשאלה אם חולי סרטן מוגדרים כאוכלוסיה פגיעה. חולים בסיכון מוגבר להתפתחות מחלה חמורה הם בעדיפות לקבלת החיסונים כנגד נגיף הקורונה. בעוד שישנם נתונים המעידים כי חולי סרטן בסיכון מוגבר לסיבוכי הזיהום הנגיפי, אלו אינם חד-משמעיים וייתכן כי העליה בסיכון לסיבוכי הזיהום נובעת ממחלות רקע באוכלוסיה זו.

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<