חדשות

ההשפעה של מחלה קרדיווסקולארית וגורמי סיכון על שיעורי התמותה עקב זיהום בנגיף הקורונה (Heart)

20/12/2020

 

מחלות לב וכלי דם וגורמי הסיכון למחלות אלו, כולל יתר לחץ דם או סוכרת, מלווים בסיכון מוגבר לתמותה בחולים עם COVID-19 בכל הגילאים, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Heart.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים להערכת גורמי הסיכון הקרדיווסקולאריים לקחו בחשבון את גיל החולים כערפלן אפשרי. כעת הם ביקשו לבחון את ההשפעה של מחלות לב וכלי דם וגורמי הסיכון למחלות אלו על התמותה של חולים עם COVID-19.

 

החוקרים השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של נתונים ממאגר PubMed ו-Embase וכללו את כל המחקרים התצפיתיים שבחנו את התוצאות בחולים מאושפזים, למעט מחקרים שכללו ילדים. שיעורי הימצאות מחלות רקע ותוצאות קליניות סווגו לפי גיל המשתתפים הממוצע בכל מחקר (עד 50 שנים, 50-60 שנים, או 60 שנים ומעלה). התוצא העיקרי היה משלב של תוצא פטאלי, אשר כלל זיהום חמור או תמותה.

 

הסקירה כללה 51 מחקרים, אשר כללו בסך הכול 48,317 חולים עם COVID-19. הסיכון היחסי להתפתחות מחלה חמורה או תמותה היה גבוה יותר משמעותית בחולים עם גורמי הסיכון למחלות לב וכלי דם, כאשר יתר לחץ דם לווה בסיכון גבוה פי 2.5 (יחס סיכויים של 2.50, רווח בר-סמך 95% של 2.15-2.90) וסוכרת לוותה בסיכון גבוה פי 2.25 (יחס סיכויים של 2.25, רווח בר-סמך 95% של 1.89-2.69). בנוסף, אבחנה של מחלה קרדיווסקולארית לוותה בסיכון גבוה יותר מפי שלוש למחלה חמורה או תמותה (יחס סיכויים של 3.11, רווח בר-סמך 95% של 2.55-3.79).

 

בחולים צעירים יותר תועדה שכיחות נמוכה יותר של יתר לחץ דם, סוכרת ומחלות לב וכלי דם, בהשוואה לחולים מבוגרים יותר; עם זאת, הסיכון היחסי לתוצאים פטאליים היה גבוה יותר בקרב החולים הצעירים.

 

ממצאי מטה האנליזה מעידים כי מחלות לב וכלי דם וגורמי הסיכון למחלות אלו מלווים בסיכון מוגבר למחלה חמורה או תמותה על-רקע COVID-19. למרות שבחולים צעירים תועדה שכיחות נמוכה יותר של מחלות לב וכלי דם, הסיכון היחסי לתוצא פטאלי בצעירים עם יתר לחץ דם, סוכרת ומחלה קרדיווסקולארית היה גבוה יותר, בהשוואה לקשישים.

 

Heart Published Online First: 17 December 2020

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<