חדשות

חוקרי האונ' העברית קוראים לביצוע ריסון מהודק חזק מיידי: דחייה של שבוע עלולה להוביל לעלייה באלפי חולים קשים ומאות מתים

20/12/2020

מאת מערכת אי-מד

במקביל למבצע החיסונים שהחל היום, נתוני ההדבקה והתחלואה ממשיכים לעלות באופן מדאיג.

חוקרי האונ' העברית מפרסמים היום דו"ח פסימי בו הם כותבים כי "ללא צעדי מנע, מבצע החיסונים אינו צפוי לשפר משמעותית את התמותה והתחלואה עד סוף ינואר.
ריסון מהודק או סגר שיוכרזו השבוע יוכלו להגביל את התמותה לכ-800-2000 מתים נוספים בששת השבועות הקרובים,  בדומה להשפעת הסגר השני.
עיכוב של שבוע מהיום של בביצוע הריסון המהודק צפוי לגרור 200-400 מתים נוספים ועליה בתחלואת השיא, אם כי לא ניכר סיכון ליציבות מערכת הבריאות.
לאור הצפי לעליה מהירה בתחלואה בזמן הקרוב יש יתרון משמעותי בהאצת חיסון פגיעים."

החוקרים מציגים 3 תרחישים המוצגים להלן : א. סגר מיידי, ב. חלקי לשבוע ואז סגר, ו-ג.מחכים שבוע + ריסון מהודק ואז סגר/חיסון

כפי ניתן לראות, הפערים בין התרחישים במונחים של חולים קשים ומתים (בתסריטים המחמירים ) הם של אלפי חולים ומאות מתים. כלומר, בחירה בתרחיש הראשון של סגר מיידי "תחסוך" להערכת המומחים אלפי חולים קשים ומאות מתים. המלצתם חד משמעית:

גם דו"ח אגף המודיעין מציין ש-"בפתח השבוע החדש - מספר הנדבקים החדשים, בממוצע שבועי, ממשיך במגמת העלייה וכבר נושק ל-2500 מאומתים בממוצע שבועי. מסתמן כי כבר מחר יחצה את הרף שבו הוחלט כי יהיה מעבר לריסון מהודק. בנוסף, עלייה בשיעור החיוביים (סביב 3.5%-4%)  ללא סקרים. בשבועיים האחרונים מזוהה עלייה גם במספר החולים החדשים במצב קשה - מגמה אשר צפויה להימשך"

מהדו"ח היומי של "מגן ישראל" ניתן לראות שמקדם ההדבקה עלה ל-1.25 (בחברה החרדית עליה תלולה ל-1.7) ושמגמת ההתפשטות בניתוח ע"פ הרמזור נמשכת כפי שניתן לראות כאן

בדו"ח אגף המודיעין גם מוצגת סקירה מקיפה של התנהלות מבצע החיסונים בבריטניה שבינואר 2021 מתכננת כבר להתחיל לחסן גם קבוצות שאינן בקבוצות הסיכון.

היום דיווחו מספר כלי תקשורת על זיהוי של מוטציה של נגיף הקורונה באנגליה הגורמת להתפשטות מואצת של הוירוס, אך שאין עדויות לכך שהמוטציה גורמת לתחלואה קשה יותר או שהיא עמידה לחיסון . שר הבריאות הבריטי עדכן כי מתבצעות כעת בדיקות מזורזות להערכת המשמעויות של המוטציה מבחינת הטיפולים התרופתיים והחיסון.

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<