חדשות

המוטציה החדשה של הקורונה המתפשטת במהירות בדרום מזרח אנגליה, ה-VUI-202012/01 , מעוררת דאגה על אף שההערכות הן שהחיסונים והטיפולים התרופתיים יהיו יעילים גם נגד המוטציה (SKY NEWS)

20/12/2020

מאת מערכת אי-מד

ע"פ דיווח ב-SKY NEWS , מוטציה  חדשה של COVID-19 מתפשטת בבריטניה, וההערכה היא שהיא זו שעומדת מאחורי התפשטות המהירה יותר של המגיפה בדרום מזרח אנגליה ומהווה"גורם אמיתי לדאגה ".

בכתבה מצויין שזו לא הפעם הראשונה בה הנגיף עבר מוטציה מאז תחילת המגיפה וייתכן שזו אפילו לא הפעם הראשונה שמוטציה - או שינוי בחומר הגנטי של הנגיף – משתנה . השאלה היא עד כמה זה המוטציה יותר מדבקת או גורמת לתחלואה קשה יותר. ע"פ הכתבה, נראה שהמוטציה החדשה אכן מדבקת יותר. כך אמר גם ראש הממשלה בוריס ג'ונסון שציין כי המוטציה ששמה הוא  VUI-202012/01, עשויה להיות מדבקת יותר עד 70% ועשויה להעלות את ה- R , מקדם ההדבקה ב -0.4.

סר פטריק וולאנס, היועץ המדעי הראשי של ממשלת בריטניה , הוסיף כי "מספר גדול במיוחד של וריאציות" - 23 שינויים שונים - זוהו עם זן חדש זה.

בעקבות נתוני הדגימות ושיעורי השכיחות העולים במהירות בדרום מזרח אנגליה, הקבוצה המייעצת לאיומי וירוסי הנשימה החדשים (NERVTAG) הגיעה להסכמה לפיה הזן החדש יכול אכן להתפשט במהירות רבה יותר. הקבוצה אף התריעה על הזן החדש בפני ה-WHO ותתמקד כעת בניתוח הנתונים הקשורים להתפשטות המוטציה.

בעקבות כך הודיע רה''מ ג'ונסון על הטלת מגבלות תנועה חדשות, וצוות ה-NERVTAG קרא לציבור החי בדרום מזרח אנגליה שלא לצאת מהאזור שכן קיים סיכון משמעותי להפצתו ברחבי אנגליה.

השאלה שעדיין לא קיבלה מענה סופי היא האם הדבקות במוטציה זו גורמת לתחלואה קשה יותר .

פרופסור וויטי מצוות ה- NERVTAG אמר כי אין "עדויות עדכניות המעידות על כך שהזן החדש גורם לשיעור תמותה גבוה יותר או שהוא משפיע על אפקטיביטת החיסונים ו/או הטיפולים", אולם הנושא ממשיך להיחקר.

גורמים אחרים, כמו ג'רמי פראר, מנהל קרן וולקום, ארגון צדקה מחקרי רפואי, צייץ בטוויטר  כי קיומו עדיין "מדאיג ומעורר סיבה אמיתית לדאגה ושיש מקום לפעול בדחיפות. בריטניה והעולם צריכים להיות מודאגים מהתפתחות זו."

מומחים המצוטטים בכתבה מעריכים שהטיפולים והחיסון ימשיכו להיות יעילים גם כנגד המוטציה החדשה.

בכתבה מציינים המחברים כי עד כה היו לפחות שבע קבוצות עיקריות, או זנים, של COVID-19 . הזן המקורי, שהתגלה בעיר ווהאן בסין בדצמבר אשתקד, ידוע כזן L.  .  לאחר מכן הוא עבר  מוטציה לתוך זן ה- S בתחילת 2020, ולאחר מכן התגלו  זני V ו- G, כאשר זן G נמצא בדרך כלל באירופה ובצפון אמריקה - אך מכיוון שבאזורים אלה הגבלות התנועה היו איטיות ולא מחמירות, הדבר אפשר למוטציית הנגיף להתפשט מהר . בינתיים זן ה- L המקורי נשאר זמן רב יותר באסיה מכיוון שבכמה מדינות - כולל סין - מיהרו לסגור את הגבולות  ולהגביל התנועה.

בנוסף, מספר מוטציות פחות שכיחות אחרות מקובצות יחד כזן O. כזכור, בדנמרק זוהה זן של הנגיף שנמצא בקרב חורפנים אשר גרם לדאגה והוביל את הממשלה להטיל סגר בצפון דנמרק.

מכל מקום, הזנים הנפוצים ביותר ברחבי העולם כיום הם זני G שהם כיום הדומיננטיים ברחבי העולם, במיוחד באיטליה ובאירופה.

מוטציה ספציפית, D614G, היא המוטציה הנפוצה ביותר, ויש מומחים הטוענים כי מוטציה זו הפכה את הנגיף למידבק יותר, אך היו מחקרים אחרים שסתרו קביעה זאת.

במקביל, זנים קודמים כמו זן L המקורי וזן V הולכים ונעלמים.

כך למשל, מניתוח שפורסם ברויטרס עולה כי תגובתה המהירה של אוסטרליה למגיפה והטלת מגבלות ריחוק חברתי באופן יעיל גרמה לכמעט חיסול של זני ה- L וה- S המוקדמים יותר, וכי הזיהומים החדשים שם הם תוצאה של זני G ש"יובאו" מחו"ל.

גם במקומות נוספים באסיה הזנים G, GH ו- GR התגלו בתחילת מרץ 2020, יותר מחודש לאחר שהתחילו להתפשט באירופה.

לכתבה ב-SKY NEWS

בעקבות הפרסומים הללו, ע"פ דיווח ב-כאן 11 , הקבינט צפוי להורות על סגירת כל הטיסות מכל העולם עד שיהיה מידע ברור יותר באשר למוטציה החדשה.

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<