חדשות

הווריאנט הברזילאי (P.1 ) מעורר דאגה בעקבות יכולתו להדביק מחלימים ולגלות עמידות לחיסון הסיני, אמ''ן ממליץ להגביר התמודדות עם הדבקה אירוסולית של הווריאנט הבריטי

02/03/2021

מאת מערכת אי-מד

הדיווחים על ואריאנט ברזילאי שנראה שגורם להדבקה גבוהה יותר כולל של מחלימים מקורונה, ושנראה שהוא גם עמיד יותר לחיסון הסיני שבו נעשה שימוש בברזיל, מעורר דאגה בקרב מומחים בעולם.

ע"פ דיווח בניו יורק טיימס שלושה מחקרים חדשים (שטרם עברו ביקורת עמיתים) בחנו את הווריאנט שנקרא P.1 אשר התגלה לראשונה בדצמבר 2020 (אך כנראה היה נוכח כבר בנובמבר 2020) ומצאו כי גרם להדבקה גם בקרב מחלימי קורונה. בדיקה מעבדתית גם העלתה חשש שהווריאנט הזה עלול להיות עמיד כנגד החיסון הסיני שבו נעשה שימוש בברזיל.  כמו כן נמצא שהווריאנט הזה התפשט כבר בכל ברזיל והגיע כבר ל-24 מדינות, כולל ארה"ב .

בהתייחסות למצב, אומר היום ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה, מנהל היחידה לנוירוכירורגיה ילדים בשיבא ומ"מ יו"ר הר"י:  " 900 אלף זכאי חיסון בגילאי 40 ומטה טרם התחסנו- אחראים על 74% מהמאומתים וכתוצאה מכך לבידודים במערכת החינוך.   קצב החיסונים ירד מ-150,000 ל-50,000 ביום!!!,
אנחנו ממשיכים לראות אשפוזים של ילדים , 47 נשים הרות במצב קריטי ואפילו 6 ילודים שמאושפזים בגלל קורונה. חייבים לעצור את הטירוף הזה של 'שאנני החיסונים' ולפעול באופן אקטיבי כדי להביא אותם להתחסן. אל תוותרו היו אסרטיביים- דירשו מכל נותן שירות מידע האם הוא מחוסן, והחליטו אם אתם רוצים להפקיד את עצמכם או את ילדיכם בידי הלא מחוסנים. תעזרו לעצמכם, לילדיכם,  והוריכם להישאר בריאים. כי אחר כך, הצער, הדמעות והחרטה לא מרפאים ולא מחזירים את הגלגל לאחור.

צריך לעשות הכל על מנת לעצור את כניסתה של המוטציה הברזילאית לישראל – היא עשויה לשנות שוב את כללי המשחק ולהפחית דרמטית את יעילות החיסון . מחד, צריך להחזיר את כולם הביתה. מאידך, צריך למנוע את כניסתה של המוטציה הברזילאית המתפשטת בעולם וגורמת לתחלואה חוזרת ומורידה את יעילות החיסונים.
לכן אסור להתפשר: כל נכנס לישראל חייב לעבור בדיקת PCR וכל דגימה חיובית חייבת לעבור ריצוף מלא על מנת לזהות את המוטציה . כל נכנס לישראל יהיה חייב בידוד, בין אם במלונית בין אם בידוד בית עם צמיד אלקטרוני. כל מי שמפר בידוד בכניסה לישראל ראוי שייענש בחומרה – יש לאכוף בחומרה את בידודי השבים מחו"ל. המוטציה הבריטית כבר עלתה לנו בחיים רבים ובסגר קשה מאוד. אסור שזה יקרה שוב!".

במקביל אמ"ן מפרסם היום שני דו"חות חדשים בנושא הווריאנטים.

בראשון ,  אמ"ן מעדכן כי "בשל המידבקות הגבוהה יותר של הוריאנט הבריטי, וכחלק מהידוק נהלי התמגנות כלליים, במספר מדינות הוחלט גם על הגברת ההתמודדות עם הדבקה אירוסולית" .

אמ"ן ממליץ :  על רקע מידבקותו הגבוהה של הורינאט הבריטי, ולמרות הקושי להוכיח את מידת התרומה של ההדבקה האירוסולית שלו, מדינות ברחבי העולם בכל זאת מציעות לציבור להגביר את המיגון האישי במסכות תקניות (לצד המשך הקפדה על הגיינה, והימנעות מהתקהלות) . על רקע תפוצתו הנרחבת של הוריאנט הבריטי גם בישראל, מומלץ להתייחס לסיכוי שעלה מרכיב ההדבקה האירוסולית של הנגיף, ולחדד את ההתמודדות עימה (מסכות; אוורור; הגבלת התקהלות )- בייחוד עבור מקומות סגורים כגון בתי הספר, תחבורה, בתי תפילה, משרדים וכו'. 

בדו"ח השני אמ"ן מדווח על כך שבריטניה ביצעה פיילוט לבדיקות המונים של לא-תסמיניים, שלאור הצלחתו הורחב לרמה הארצית: 

הפיילוט שבוצע בעיר ליברפול, מהווה חלק מאסטרטגיה בריטית כוללת של קידום בדיקות המונים כאמצעי לאיתור חולים א-תסמיניים, וצמצום תחלואה בעזרת ניטור וקטיעת שרשראות הדבקה מוקדמות ככל האפשר. לאור הצלחת הפיילוט על-פי הקריטריונים הבריטיים, הורחבו הבדיקות לרשויות רבות נוספות, וכיום כל הרשויות המקומיות בבריטניה זכאיות לסיוע ממשלתי בביצוע בדיקות המונים לאיתור תחלואה סמויה. הפיילוט אפשר להרחיב מאד את סך הבדיקות המתבצעות באופן כולל בבריטניה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<