חדשות

הנחיות לטיפול במקרי דום לב על-רקע אופיואידים (Circulation)

16/03/2021

 

איגוד הלב האמריקאי (American Heart Association) פרסם הנחיות חדשות אודות הטיפול במקרי דום לב על-רקע מינון יתר של אופיואידים. ההמלצות החדשות מיועדות לציבור הרחב ולאנשי צוות רפואי במטרה לספק הדרכה כיצד לזהות ולהגיב במהירות למקרים אלו.

 

המומחים מסבירים כי מקרי דום לב מחוץ לכותלי בית החולים על-רקע שימוש באופיואידים שונים משמעותית ממקרי דום לב פתאומי מחוץ לכותלי בית חולים במבוגרים, אשר נבחנו במחקרים רבים. צוות המומחים קבע כי המאפיינים הייחודיים של מקרי דום לב על-רקע אופיואידים דורש הכשרה ייעודית והמלצות ברורות לשיפור התוצאות.

 

מקרי דום לב על-רקע שימוש באופויאידים מופיעים בעיקר במבוגרים בגילאי 29-59 שנים, זאת בניגוד למקרי דום לב מחוץ לכותלי בית חולים הנפוצים בעיקר במבוגרים מעל גיל 60 שנים. מקרי דום לב על-רקע אופיואידים נוטים יותר להופיע בזמן שהחולים מצויים בביתם או במקומות פרטיים והסיכוי להחייאה ע"י עובר אורח נמוך משמעותית.

 

בניגוד לדום לב מחוץ לכותלי בית חולים, במקרים של דום לב מחוץ לכותלי בית חולים על-רקע אופיואידים, היפוקסיה פרוגרסיבית מופיעה לפני הפסקת תפוקת הלב, והביטוי הוא פעילות חשמלית ללא-דופק או אסיסטולה; פחות מ-10% מהחולים מתייצגים עם פרפור חדרים.

 

במקרים של דום לב על-רקע אופיואידים ייתכנו סיבוכים דוגמת אספירציה של תוכן קיבה, בצקת ריאות לא-קרדיוגנית ורבדומיוליזיס. הסגה מהירה של השפעת אופיואידים עשויה להוביל לבצקת ריאות ואספירציה של תוכן קיבה.

 

למרות שכיחות גבוהה יותר של סמנים פרוגנוסטיים שליליים, ההישרדות של חולים עם דום לב על-רקע אופיואידים דומה או טובה יותר מזו של חולים עם דום לב מסיבות אחרות.

שיפור התוצאות לאחר דום לב על-רקע אופיואידים דורש הכרת ההפרעה ע"י הציבור הכללי וצוותי רפואה דחופה, תגובה מהירה והחייאה יעילה עם עיסויים ומתן Naloxone. מתן מוקדם של Naloxone עשוי למנוע התקדמות לכשל נשימתי או דום לב. המומחים קוראים להדרכות ממוקדות המספקות הדרכה כיצד להתמודד עם מצבי מינון-יתר ואופן השימוש ב-Naloxone, כמו גם הכשרה מתאימה לביצוע החייאה ע"י אלו שהיו עדים למקרים של דום לב על-רקע אופיואידים, במטרה לסייע בשיפור הטיפול בחולים אלו.

 

המומחים כותבים כי לאור הפינוי האיטי של אופיואידים ורעלנים אחרים, ההחלטה אודות הפסקת מאמצי החייאה תידה עד לפחות 72 שעות לאחר חזרת דופק ספונטאני וחום גוף תקין, סילוק הרעלנים והמטבוליים שלהם ופינוי תרופות לטשטוש ושיכוך כאבים שניתנו במסגרת האשפוז ביחידת טיפול נמרץ.

 

Circulation. Published online March 8, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<