חדשות

נמשכת המגמה החיובית במדדי הקורונה, אמ''ן ממליץ על היערכות לתרחיש של ווריאנט עמיד לחיסון ועל חיסון מחלימים

16/03/2021

מאת מערכת אי-מד

המגמה החיובית של מדדי הקורנה נמשכת. מס' החולים הקשים ירד ל-602, מקדם ההדבקה ירד ל-0.73, ושיעור הבדיקות החיוביות ל-2.4% . מנגד, אמש התחסנו עוד כ-110 אלף איש.

את ה"חגיגה" הזו עלול לשבש רק דבר אחד .. ווריאנט עמיד לחיסון .

אגף המודיעין מפרסם השבוע מסמך שכותרתו היא הסיכון המרכזי למבצע החיסונים הינו כניסת וריאנטים מחו"ל שיפחיתו משמעותית ממועילותם הכולל שורה של המלצות למניעת והיערכות לתרחיש כזה.

בין ההמלצות :  לנסות ולצמצם את מגוון הוריאנטים המיובאים לישראל מחו"ל והיקפם ובכלל זאת, זנים בעייתים, שאמנם כבר מצויים בארץ (כמו הוריאנט הדרום אפריקני), אך עדיין לא בהיקף משמעותי, ולפיכך עוד ניתן למנוע התפשטות נרחבת שלהם בישראל.

כמו כן, אמ"ן ממליץ על קידום חיסון המחלימים אשר עשויים להדבק מחלק מהווריאנטים.

בנוסף, כפי שאף עלה בתדרוך עם ד''ר שרון אלרועי אמש, חשוב לבצע מעקב אחר האפקטיביות של החיסונים שכן משך תוקף האפקטיביות שלהם עדיין לא נחקר וידוע מספיק, ובהיותנו המדינה עם שיעור ההתחסנות הגבוה ביותר, נראה שה"תורה" תצא מישראל...כפי שהסבירה אמש ד"ר אלרועי, לשאלת אי-מד, לא ברור אם ירידה של 20% למשל ברמת הנוגדנים תהווה אינדיקציה לצורך במנת חיסון נוספת. כמו כן, לא ברור עדיין אם תהיה החלטה שיש צורך במנה נוספת אם להשתמש  באותו חיסון של פייזר או להעדיף סוג אחר של חיסון. אלה השאלות שהמשרד כעת מתמודד איתן.

יש להדגיש שמעקב יומי של מס' מאומתים חדשים, וחולים קשים חדשים שהתחסנו, יוכל להוות סוג של תמרור אזהרה במידה ונראה עלייה במספרים, הן עבור תרחיש של ווריאנט עמיד והן עבור ירידה באפקטיביות החיסון, ולכן חשוב לכלול נתונים אלה בלוח הבקרה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<