חדשות

ה-CDC וה-WHO קובעים רמות איום חדשות למוטאציות של נגיף הקורונה (מתוך ה-CDC)

19/03/2021

 

המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (Centers for Disease Control and Prevention) וארגון הבריאות העולמי (World Health Organization) קבעו קריטריונים חדשים לסיווג וריאנטים של נגיף הקורונה, אשר נועדו להבהיר את המידע שהצטבר אודות הוריאנטים החדשים של הנגיף, כאשר הקריטריונים מסייעים גם בהבהרת הסיכון.

 

להלן הקטגוריות החדשות:

 

·       וריאנטים בעלי עניין (Variant of Interest) – אלו נובעים מצברי זיהומים בארצות הברית או במדינות אחרות, או וריאנטים שהובילו לעליה ניכרת בשיעור המקרים. ישנם גם שינויים גנטיים המציעים כי אלו עשויים להיות מדבקים יותר או העשויים לסייע לנגיף לברוח ממערכת החיסון. אפשרויות הטיפול ואמצעי הבדיקה עשויים שלא להיות יעילים כנגד וריאנטים אלו. ב-CDC עוקבים אחר שלושה וריאנטים כאלו.

 

·       וריאנטים מעוררי חשש (Variant of Concern) – וריאנטים אלו הוכחו במחקרים מדעיים כי הם מדבקים יותר או גורמים למחלה חמורה יותר. וריאנטים אלו עשויים להפחית את היעילות של טיפולים וחיסונים. חולים שנדבקו בעבר בנגיף הקורונה עשויים להידבק בשנית בזן החדש. ה-CDC עוקב אחר חמישה וריאנטים כאלו: B.1.1.7 (אשר זוהה לראשונה בבריטניה); P.1 (אשר זוהה ביפן וברזיל); B.1.351 (אשר זוהה לראשונה בדרום אפריקה); ו-B.1.427 ו-B.1.429 (אשר מתפשטים בקליפורניה).

 

·       וריאנטים בעלי השלכות רבות (Variant of High Consequence) – וריאנטים אלו גורמים מחלה חמורה יותר ומספר אשפוזים גדול יותר. הוריאנטים הללו גם עמידים לאמצעים שונים המכוונים כנגד הנגיף, דוגמת חיסונים, תרופות אנטי-ויראליות ונוגדנים חד-שבטיים. עד כה, כל הוריאנטים שזוהו אינן עונים על הגדרה זו.

 

בעבר, וריאנטים סווגו ע"י ה-CDC, אך הדבר צפוי להשתנות מעט. מעתה והלאה, החלטות סופיות אודות אילו וריאנטים הם חשובים במיוחד ייקבעו ע"י ה-CDC בתיאום עם קבוצה ייעודית בנושא מטעם משרד הבריאות האמריקאי (National Institute of Health), מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA), משרד ההגנה האמריקאי (Department of Defense), משרד החקלאות (Department of Agriculture) וה-Biomedical Advanced Research and Development Authority.

 

בשנים האחרונות, ה-CDC נדרש לקיצוצי תקציב והיה חשוף להתערבויות פוליטיות, כך שאין לסוכנות את הכוח הנדרש להגיב במהירות או בצורה נרחבת כפי שנדרש מהארגון, על-פי מדענים המכירים את המאמצים הנדרשים.

 

מעניין לציין כי הסוכנות המקבילה ל-CDC באנגליה, משתמשת בסיווג חדש של וריאנטים תחת הערכה (Variants Under Investigation). קטגוריה חדשה זו כוללת וריאנטים חדשים שזוהו ומיועדים לעבור מחקרים נוספים, אך מדענים עדיין לא יודעים מה משמעותם לבריאות הציבור.

 

לפני מספר ימים, חוקרים מקולומביה פרסמו מאמר המתאר וריאנט חדש של B.1.111 עם מוטאציות על חלבון ה-Spike ב-L249S ו-E484K. שתי מוטאציות אלו סייעו לנגיפים אחרים לברוח מנוגדנים שנוצרו ע"י הגוף בתגובה לשני החיסונים ולזיהום טבעי.

 

בצרפת הודיעו על צבר חדש של מקרים באזור נתון שנגרם ע"י וריאנט חדש. הווריאנט הצרפתי כולל תשע מוטאציות על חלבון ה-Spike ולא זוהה בבדיקת PCR, רמז לכך שהשינויים הללו עוזרים לנגיף להתחמק מזיהוי ע"י הבדיקות.

 

מתוך ה-CDC

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<