חדשות

המנה הראשונה של חיסון כנגד נגיף הקורונה מספקת לחולי סרטן הגנה לא-מספקת כנגד הנגיף (מתוך medRxiv)

20/03/2021

 

כרבע מחולי הסרטן שקיבלו את המנה הראשונה של החיסון של חברת פייזר כנגד נגיף הקורונה זכו להגנה מפני הזיהום הנגיפי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שטרם עבר סיקור עמיתים ופורסם ב-medRxiv.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי היעילות והבטיחות של חיסונים כנגד נגיף הקורונה לא הוכחו באופן ברור במדוכאי חיסון. חולים עם אבחנה של מחלה ממארת לא נכללו במחקרים להערכת החיסונים המשמשים כיום באופן נרחב להגנה מפני הנגיף.

 

במחקר הנוכחי מספקים החוקרים נתונים אודות הבטיחות והיעילות של החיסון של חברת פייזר כנגד נגיף הקורונה. מדגם המחקר כלל 54 ביקורות בריאות ו-151 חולים עם ממאירויות המטולוגיות וסולידיות. מטרת החוקרים הייתה להשוות את התוצאות בחולים שקיבלו את המנה השנייה של החיסון לאחר שלושה שבועות, אל מול חולים שלא קיבלו את המנה השנייה.

 

היעילות של החיסון נקבעה על-פי עדות לנוגדנים כנגד הנגיף בדם, תגובת תאי T ונטרול נגיף הקורונה המקורי והמוטאציה הבריטית של הנגיף. החוקרים אספו גם נתונים אודות בטיחות החיסון למשך תקופה של עד חמישה שבועות לאחר המנה הראשונה של החיסון.

 

מהנתונים עולה כי החיסון נסבל היטב. עם זאת,בניגוד ליעילות הגבוהה של החיסון בביקורות בריאות (מעל 90%), היעילות החיסונית של מנה בודדת של החיסון בחולים עם ממאירויות סולידיות הייתה נמוכה (מתחת ל-40%) ובאלו עם ממאירויות המטולוגיות תועדה הגנה נמוכה מאוד (מתחת ל-15%).

 

החוקרים מציינים כי לאחר מתן מנת החיסון השניה לאחר 21 ימים חלה עליה ניכרת ומהירה ביעילות החיסון (95% בתוך שבועיים ממתן מנת החיסון השניה). מאחר ומספר קטן מדי של חולים עם ממאירויות המטולוגיות קיבל את מנת החיסון השניה, לא ניתן להסיק מסקנות באשר לתת-קבוצה זו.

 

החוקרים כותבים כי דחיית מתן מנת החיסון השניה כנגד נגיף הקורונה לחולים עם ממאירויות סולידיות והמטולוגיות מותיר את החולים ללא הגנה או עם הגנה חלקית בלבד כנגד הנגיף. מתן מנת החיסון השנייה לאחר 21 ימים הובילה לעליה ניכרת בהיקף ההגנה מפני הדבקה בקרב חולים עם ממאירויות סולידיות.

 

מתוך medRxiv

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<