חדשות

עדויות חדשות אודות הסיכון לאירועים מוחיים במאושפזים עם COVID-19 (מתוך כנס ה-ISC)

20/03/2021

 

הערכה מדויקת יותר של הסיכון לאירועים מוחיים בחולים מאושפזים עם זיהום בנגיף הקורונה מתבססות על נתונים ממאגר גדול של איגוד הלב האמריקאי. מהנתונים שפורסמו בכנס ה-International Stroke Conference עולה כי למרות שהסיכון לאירוע מוחי איסכמי באוכלוסיה זו נמוך מכפי שתואר בעבר, עדיין מדובר בסיכון גבוה יותר מזה שתואר עם זיהומים אחרים.

 

מאגר ה-COVID-19 Cardiovascular Disease Registry של ארגון הלב האמריקאי כולל מידע אודות 21,073 מבוגרים שאושפזו בשל נגיף הקורונה בין מרץ ועד נובמבר והשיעור הכולל של אירועים מוחיים איסכמיים עמד על 0.75% (160 חולים). מהנתונים עולה כי בחולים עם אירוע מוחי איסכמי בזמן אשפוז בשל זיהום בנגיף הקורונה היו בסיכון גבוה כפליים לתמותה, בהשוואה לאלו ללא אירוע מוח.

 

החוקרים מדווחים כי חולים עם אירוע מוחי איסכמי היו מבוגרים יותר, בהשוואה לחולים שאושפזו עם COVID-19 ולא פיתחו אירוע מוחי איסכמי (65 לעומת 61 שנים), עם שכיחות גבוהה יותר של גברים (63% לעומת 54%).

 

בקרב חולים עם אירוע מוחי איסכמי תועדה שכיחות גבוהה יותר של מחלות רקע המובילות לעליה בסיכון לאירועים מוחיים, דוגמת יתר לחץ דם, פרפור פרוזדורים, סוכרת, מחלה קרדיווסקולארית קודמת או היסטוריה של אירוע מוחי.

 

מהנתונים עולה כי 44% מהחולים שאובחנו עם אירוע מוחי איסכמי תועדה גם אבחנה של סוכרת מסוג 2, זאת בהשוואה לכשליש מהחולים ללא אירוע מוחי.

 

יתר לחץ דם היה נפוץ מאוד ותועד ב-60% מכלל החולים שאושפזו בשל זיהום בנגיף הקורונה ולא פיתחו אירוע מוחי וב-80% מאלו שפיתחו אירוע מוחי איסכמי. פרפור פרוזדורים תואר ב-18% מהחולים עם COVID-19 ואירוע מוחי איסכמי, בהשוואה ל-9% מאלו עם הזיהום הנגיפי וללא אירוע מוחי.

 

בקרב חולים עם אירוע מוחי תועד סיכון גבוה כפליים למחלה מסכנת-חיים, כפי שנקבע לפי אשפוז ליחידת טיפול נמרץ וצורך בהנשמה מלאכותית או דיאליזה, בהשוואה לאלו שלא פיתחו אירוע מוחי.

 

בנוסף, בחולים עם אירוע מוחי איסכמי משך האשפוז היה ארוך כפליים, בהשוואה לאלו ללא אירוע מוחי (20 לעומת 10 ימים) וכאמור, שיעורי התמותה היו גבוהים כפליים בחולים אלו, עם שיעורי תמותה באשפוז של 37% לעומת 16% מהחולים ללא אירוע מוחי.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצא המחקר מעידים כי בחולים המאושפזים בשל זיהום בנגיף הקורונה המפתחים אירוע מוחי איסכמי במהלך האשפוז, סיכון גבוה כפליים לסיבוכים ותמותה, בהשוואה לאלו ללא אירוע מוחי איסכמי.

 

מתוך כנס ה-ISC

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<