חדשות

נמשכת הירידה בהדבקה ובתחלואת COVID-19 , שיעור המאושפזים המחוסנים עולה ל-26.5% , משרד הבריאות: קיים מלאי רק עבור סבב החיסונים הנוכחי

30/03/2021

מאת מערכת אי-מד

מגמת הירידה במספר החולים הקשים (423) , מקדם ההדבקה (0.53) , שיעור הבדיקות החיוביות (0.9%) , והתמותה (7 אמש לעומת ממוצע יומי של 14 בחודש האחרון) - נמשכת.

במקביל, לאחר מס' ימים של ירידה במס' המתחסנים , אמש התחסנו מעל 35 אלף איש.

האיום המרכזי על המשך מגמה חיובית זו הוא כמובן הופעת ווריאנטים עמידים.

בדו"ח אמ"ן כותבים המחברים כי ''הסוגייה מרכזית בימים אלו היא ניהול הסיכון בישראל ביחס להגעת וריאנטים בעייתיים של נגיף הקורונה מחו"ל, לאור התפשטותם ברחבי העולם''.

המחברים מציינים עוד ש: "בחודשים האחרונים זוהו זנים המגבירים משמעותית את הסיכון להדבקה חוזרת של מחלימים (הדרום אפריקאי והזן הברזילאי למשל). מוערך שככל שזנים אלו ימשיכו להתפתח ולצבור מוטציות נוספות, הם עלולים לאיים גם על מועילות החיסונים. הזן הדרום אפריקאי - לאחרונה ניכר כי זן זה, שנקשר להדבקת מחלימים, התפשט במספר מדינות באירופה (למשל עד  10% וכ-% 20  מכלל הדגימות החיוביות לנגיף המרוצפות בצרפת ובלוקסמבורג בהתאמה). הזן הברזילאי - מחקרים מצאו כי זן זה כרוך בסיכון מוגבר להדבקת מחלימים . זן זה, אשר זוהה במדינת אמזונס בברזיל, התפשט לכל רחבי ברזיל שנמצאת בגל תחלואה משמעותי - כאשר התמותה מתגברת כבר לכ- 2500 אנשים ביממה - קצב יותר מכפול מגלי התחלואה הקודמים במדינה. הזן התבסס גם במדינות אחרות בסביבתה של ברזיל, שגם בהן החלו גלי תחלואה משמעותיים. זן ניו-יורק - וריאנט חדש של הנגיף ממשיך להתבסס ונושא מוטציה שקושרה להדבקה חוזרת של מחלימים.

●הסיכון מוריאנטים דורש מאמץ למניעת כניסתם מחו"ל (בעיקר דרום אמריקה ומרכזה, לצד ארה"ב ואירופה) וכן מאמץ להגבלת תפוצתם בארץ. כניסה מבוקרת לישראל ומאמץ משותף של בדיקות, בידוד והתנהגות אחראית יסייעו בצמצום הסיכון.

 ●חיסון מחלימים - על רקע הסיכון להדבקה חוזרת של מחלימים (על ידי הזן הדרום אפריקאי שנמצא בישראל וייתכן שגם מזנים דומים, כגון הזן הברזילאי . מומלץ למחלימים להתחסן בהקדם, בפרט לפני המפגשים המשפחתיים של חג הפסח, חג הפסחא והרמצ'אן. מנת חיסון אחת משפרת מאוד את ההגנה של מחלימים מפני הוריאנטים הקיימים . "

יש לציין שמתוך תמ"צ היומית של "מגן ישראל" ניתן לראות ששיעור המאושפזים והחולים הקשים המחוסנים עומד על כ-26% (עלייה קלה), כפי שמוצג בטבלה שלהלן:

 

מעקב שיטתי אחר נתוני החולים המחוסנים עשוי לסייע בזיהוי אפשרות של נוכחות ווריאנט עמיד או ירידה באפקטיביות החיסון. רצוי גם שהדיווח יכלול את מס' המאומתים היומיים של לאחר חיסון. 

בתוך כך, משרד הבריאות מגיב היום לדיווחים הנוגעים להסכמי רכש החיסונים כך :

בעקבות דיווחים כוזבים על כמויות החיסונים שיש בישראל, אנחנו מבקשים להבהיר, תוך שמירה על הסכמי הסודיות של ישראל עם חברות החיסונים, שבישראל קיים מלאי רק עבור סבב החיסונים הנוכחי.

קיים צורך חשוב ברכש מיליוני חיסונים נוספים כדי להתכונן לתרחישים שונים כמו מנת דחף, חיסון ילדים מעל גיל 12 (לאחר שהמחקרים וה FDA יאשרו זאת), וכן מתן אפשרות לחיסונים עמידים לווריאנטים שעשויים להגיע. בזכות החיסונים ישראל הראשונה לצאת ממשבר הקורונה. בזכות הרכש שאנחנו מבקשים לעשות ישראל תמשיך להיות המדינה המוגנת בעולם מקורונה. אין להקל ראש באחת הרכישות החשובות שמדינה יכולה לעשות בעת הזאת.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<