חדשות

על רקע המשך הירידה בהדבקה ותחלואה הממשלה מאשרת הצעת משרד הבריאות להמשך הקלות במערכת החינוך, אמ''ן קורא לפעול למניעת כניסת ווריאנטים בעיתיים ועידוד מחלימים להתחסן

09/04/2021

מאת מערכת אי-מד

מגמת הירידה בהדבקה ובתחלואה נמשכת. נראה שהעלייה שנצפתה במקדם ההדבקה בימים האחרונים הייתה בעיקר "טכנית" בשל העלייה במס' הבדיקות לאחר פסח. 

בדו"ח היומי של אגף המודיעין מדגישים את הסיכון הפוטנציאלי הקיים מווריאנטים, בעיקר בקרב מחלימים וממליצים בהתאם כך:

●מניעת כניסת זני נגיף בעייתיים מחו"ל. בחודשים האחרונים זוהו זנים הנקשרים בסיכון מוגבר להדבקה חוזרת של מחלימים (בפרט הזן הדרום אפריקאי, הזן הברזילאי וזן ניו- יורק). מוערך שככל שזנים אלו ימשיכו להתפתח ולצבור מוטציות נוספות, הם עלולים לאיים גם על מועילות החיסונים (ראו מסמך). הסוגייה המרכזית בימים אלו ממשיכה להיות ניהול הסיכון בישראל ביחס לכניסת וריאנטים שכאלה. לכן נדרש מאמץ למניעת כניסתם (בעיקר מדרום אמריקה ומרכזה, לצד ארה"ב ואירופה) וכן מאמץ להגבלת תפוצתם בארץ. כניסה מבוקרת לישראל ומאמץ משותף של בדיקות, בידוד והתנהגות אחראית יסייעו בצמצום הסיכון.

●התחסנות בארץ וחיסון מחלימים. יודגש, כי התחסנות נרחבת של האוכלוסייה היא הדרך היעילה ביותר לצמצם את תפוצתם של זני נגיף בעייתיים בישראל, גם אם אלו יווצרו בארץ וגם אם יחדרו מחו"ל. בנוסף, על רקע הסיכון להדבקה חוזרת של מחלימים, מזכירים כי מנת חיסון אחת משפרת מאוד את ההגנה של מחלימים מפני הוריאנטים הקיימים (ראו מסמך).

●חוזרים על המלצתנו החמה לכל מי שטרם התחסן והנו זכאי לכך (מחלימים ואחרים), לגשת ולהתחסן בהקדם האפשרי.

בתוך כך מתפרסמת הודעה משותפת של משרד ראש הממשלה ומשרד הבריאות:  

הממשלה אישרה אמש  (ה׳, במשאל טלפוני) את הצעת משרד הבריאות להקלות במערכת החינוך שיהיו בתוקף עד ליום שלישי, ה-13.4.21 באופן הבא:

1. הסרת ההגבלה על קיום בחינות במוסדות להשכלה גבוהה, כך שניתן יהיה לקיים את כל הבחינות באופן פרונטלי (ולא רק 10% מהן כפי שהיה עד כה).

2. הוספת האפשרות לקיים לימודים בשטח פתוח במוסד חינוך רשמי למחוננים.

3. במסגרת לימודים במוסדות להשכלה או הכשרה, אשר מתקיימים במתווה תו ירוק, ניתן לקיים גם פעילות חברתית וטקסים.

4. הורדת שיעור המחוסנים והמחלימים הדרוש ללמידה מלאה בכיתות י"א ו-י"ב, כך שבמקום 90% יעמוד על 65%.

5. ביטול הקפסולות בכיתות ד' כך שיוכלו ללמוד בכיתות מלאות.

6. מתן אפשרות לערבוב של קפסולות בבתי ספר במסגרת שיעורי חנ"ג ולימודים מעשיים בשטח פתוח וכן בפעילות של נבחרות ומועדוני ספורט בית ספריים.

7. שינוי בתכנית "מגן חינוך" אשר התקיימה עד כה במוסדות באזורים המסווגים בצבע "כתום" לפי תכנית הרמזור, כך שתתקיים בכיתות ז'-י' בכל הארץ במוסדות החינוך המעוניינים בכך, ותאפשר למידה ללא מגבלת הקפסולות לשכבות אלו במוסדות שישתתפו בתכנית. 

8. כיתות ז'-י' יוכלו לעבור בין עד 4 קבוצות קבועות (ולא 2 בלבד).

9. אפשרות לשיעורי שחיה במסגרת הלימודים בבית ספר גם בבריכות מקורות, ובלבד שהבריכה משמשת רק את התלמידים ולא את הציבור הרחב (באותן השעות).

10. הקלה במגבלת התפוסה בלימודים של מוסד להשכלה או הכשרה מקצועית, כך שהמגבלה תהיה דומה למגבלה הקיימת בפעילות תרבות בישיבה שאינה כוללת אכילה (עד 1,000 או 3,000 איש באולמות גדולים, כתלות בתפוסה מקסימלית).

11. הסרת המגבלה על ערבוב קבוצות של כיתות א'-ג' בצהרונים, כך שתחול עליהם ההוראה הכללית לפיה ניתן לערבב 3 קבוצות קבועות לכל היותר, ועד 28 ילדים.

12. הארכת הוראת השעה בעניין פעילות קייטנות כדי לאפשר את קייטנות חופשת הפסחא.

13. ביטול הצהרות הבריאות.

14. שינוי הגדרת היישוב לקייה, שכבר אינו מסווג בצבע "אדום", באופן שיאפשר את החזרה ללימודים בו.

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<