חדשות

עדויות נוספות תומכות ביתרונות ניתוח בריאטרי להפחתת הסיכון למחלות ממאירות (מתוך כנס ה-Obesity Week)

14/11/2019

 

שני מחקרים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Society for Metabolic & Bariatric Surgery הצביעו על תועלת אפשרית של הפחתת סיכון לממאירויות על-רקע השמנה לאחר ניתוח בריאטרי.

 

במטרה לבחון את הקשר בין ניתוח בריאטרי ובין ממאירות, החוקרים בחנו את הנתונים ממאגר National Inpatient Sample אודות למעלה מ-7 מיליון מאושפזים בארצות הברית בין השנים 2010-2014. הם זיהו מטופלים שאושפזו בשל ממאירויות הקשורות בהשמנה: מעי גס ורקטום,כבד ודרכי מרה, לבלב, שד, רחם, שחלות, ערמונית, כליות ודרכי שתן, מנינגיומה, סרטן בלוטת תריס ומיאלומה נפוצה.

 

החוקרים זיהו 1.4 מיליון ממאירויות על-רקע השמנה בחולים עם מדד מסת גוף של 35 ק"ג למטר בריבוע ומעלה, ללא היסטוריה של ניתוח בריאטרי. עוד זוהו 246,668 ממאירויות הקשורות בהשמנה בקרב מטופלים לאחר ניתוח בריאטרי.

 

מהנתונים עולה כי בקרב מטופלים עם השמנה וללא היסטוריה של ניתוח בריאטרי תועד סיכון גבוה משמעותית לממאירות על-רקע השמנה, בהשוואה לאלו לאחר ניתוח בריאטרי (יחס סיכויים מתוקן של 1.21, p<.0001).

 

מבין המטופלים עם נטיה גנטית לממאירות, החוקרים זיהו 259 ממאירויות בחולים עם השמנה וללא ניתוח בריאטרי, בהשוואה ל-51 ממאירויות באלו לאחר ניתוח בריאטרי (יחס סיכויים של 1.7, p=0.116).

 

לדברי החוקרים, למיטב ידיעתם זהו המחקר הראשון שהדגים כי לניתוח בריאטרי השפעה מגנה, גם בחולים בעלי נטיה גנטית לממאירות.

 

במחקר נפרד ביקשו חוקרים לבחון כיצד היקף הירידה במשקל והשינויים בעקבות זאת בסמנים בדם קשורים עם היארעות ממאירויות בחולים לאחר ניתוח בריאטרי. הם זיהו 2,107 חולים במדגם LABS-2, אשר השלימו ניתוח בריאטרי ב-10 מרכזים בארצות הברית בין 2006-2009.

 

במהלך מעקב של 8,759 שנות-אדם, 82 חולים אובחנו לראשונה עם ממאירות, כולל 55 ממאירויות על-רקע השמנה. סרטן שד היה הממאירות הנפוצה ביותר (380 מקרים ל-100,000 שנות-אדם).

 

ירידה של למעלה מ-20% מסך משקל הגוף לוותה בירידה של 30-50% בסיכון לממאירות. בקרב חולים לאחר ניתוח טבעת לא תועדה ירידה מספקת במשקל הגוף בכדי לזכות לתועלת הנלווית של הפחתת הסיכון לסרטן.

 

ממצאי המחקר מעידים כי ייתכן וקיים סף ירידה במשקל וכאשר משיגים יעד זה, תתכן ירידה משמעותית בסיכון לממאירות בחולים לאחר ניתוח בריאטרי.

 

מתוך כנס ה-Obesity Week

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<