חדשות

מטופלים רבים החוששים מדמנציה אינם מעלים את הנושא מול הרופאים המטפלים (JAMA Neurology)

17/11/2019

 

קרוב למחצית מהאמריקאים בשנות החמישים והשישים לחייהם מאמינים כי הם עשויים לפתח דמנציה, כאשר מסקר Michigan National Poll on Healthy Aging, שתוצאותיו שפורסם בכתב העת JAMA Neurology, עלה כי 48.5% מהנשאלים בגילאי 50-64 שנים האמינו כי הם צפויים במידה מסוימת או בסבירות גבוהה לפתח דמנציה במהלך החיים.

 

הסקר נערך באוקטובר 2018 וכלל נשאלים בגילאי 50-80 שנים, אך לצורך המחקר הנוכחי התמקדו החוקרים בנשאלים בגילאי 50-64 שנים. לצד נתונים דמוגרפיים, הסקר כלל שאלות אודות המצב הבריאותי וכן הנשאלים התבקשו לדרג את הסבירות לדעתם כי יפתחו דמנציה במהלך החיים (סביר מאוד, סביר במידת מה, או לא-סביר) והאם דנו עם הרופאים המטפלים באשר לדרכים למניעת דמנציה.

 

מבין 1,019 משיבים בגילאי 50-64 שנים, 48.5% דיווחו כי לדעתם היה סיכוי סביר במידת מה (44.3% מהמשיבים) או סביר מאוד (4.2% מהמשיבים) כי יפתחו דמנציה במהלך חייהם. משיבים שדירגו את הבריאות הגופנית או הנפשית שלהם כסבירה או ירודה דיווחו על סיכוי גבוה יותר להתפתחות דמנציה (יחס סיכויים מתוקן של 2.30, p=0.01).

 

מבין המשיבים לסקר, רק 5.2% שוחחו אודות אפשרויות למניעת דמנציה עם הרופא שלהם. מנגד, 31.6% תמכו בצריכת שמן דגים או חומצות שומן אומגה-שלוש ו-39.2% השתמשו בוויטמינים או תוספים אחרים. דיון עם הרופא זוהה גישה היחידה שהשתנתה בהתאם להערכה העצמית של הנשאלים את הסיכוי כי יפתחו דמנציה, כאשר גישה זו הייתה נפוצה יותר בקרב אלו שהאמינו כי הייתה סבירות גבוה כי יפתחו דמנציה (7.1% מהמשיבים), בהשוואה לאלו שהאמינו כי הסבירות להופעת דמנציה במהלך חייהם הייתה נמוכה (3.6% מהמשיבים).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי לממצאי המחקר חשיבות רבה משתי סיבות. ראשית, לאור העדר טיפולים לדמנציה, קיים עניין רב במניעה מוקדמת ובשלב מוקדם יותר של המחלה. שנית, יש עוד ועוד עדויות לפיהן כבר קיימות גישות למניעת דמנציה והם התעניינו בצעדים שנוקטים המטופלים.

 

JAMA Neurology 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

הערת מערכת:

הנכם מוזמנים לעיין בתחקיר שערכנו באתר בנושא דמנציה.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<