חדשות

מגבלות בדיקות סקר לאוסטיאופורוזיס בחולים עם מחלת כליות בשלב סופני (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Society of Nephrology)

19/11/2019

 

בנשים עם מחלת כליות בשלב סופני תחת המודיאליזה בדיקות סקר לאוסטיאופורוזיס מבוצעות לעיתים רחוקות, זאת למרות העובדה כי הן מצויות בסיכון מוגבר למגוון מחלות עצם, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית, כך מדווחים חוקרים במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Society of Nephrology.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את הטיפול המניעתי המותאם לגיל בחולים עם מחלת כליות בשלב סופני תחת טיפולי המודיאליזה. מדגם המחקר כלל 132 משתתפים (גיל ממוצע של 60 שנים), מחציתן נשים, אשר השיבו לשאלות אודות סוגי המטפלים שהיו להן, כמו גם מספר השירותים המניעתיים אותם ניצלו.

 

מבין הנשים שנשאלו במסגרת המחקר, 35 (81.4%) מבין 43 נשים דיווחו כי הקפידו על בדיקות הסקר לסרטן שד. כ-75 מהנשים (33 מבין 44 נשים) ציינו כי הקפידו על בדיקות הסקר לסרטן צוואר הרחם. עם זאת, רק 4 מבין 24 נשים מתאימות (16.7%) דיווחו כי השלימו לאחרונה בדיקת סקר לאוסטיאופורוזיס. שיעור זה אף נמוך מבדיקות הסקר לאוסטיאופורוזיס באוכלוסיה הכללית (25%).

 

מעניין לציין כי זוהה קשר בין קיומו של רופא מטפל ראשוני ובין מגמה של היענות גבוהה יותר לשירותי טיפול מונע, אם כי ההבדל לא היה מובהק סטטיסטית.

 

החוקרים מדגישים כי אוסטיאופורוזיס עשוי להתייצג בצורה שונה מאוד בחולים עם מחלת כליות בשלב סופני ולכן עשוי להיות קשה לאבחן ולטפל במחלה. לדוגמא, ביספוספנטים אסורים לשימוש באוכלוסיה זו, לכן אפשרויות הטיפול עשויות להיות מוגבלות ונפרולוגים לעיתים קרובות נשענים על כלים לאיזון משק זרחן וסידן במטרה למנוע מחלות עצם באוכלוסיה זו.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Society of Nephrology

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<