חדשות

צוות ה''ברומטר'' של פרופ' גמזו: מערך הטיפול בקורונה בתי החולים בירושלים על סף קריסה, נדרש וויסות בין בתי חולים, חיזוק שת''פ עם קופות החולים ותגבור מערך אחיות (דהמרקר)

07/08/2020

מאת מערכת אי-מד

ע"פ דיווח מדהמרקר, צוות הברומטר שמינה פרופ' רוני גמזו (בו חברים פרופ' עידית מטות מאיכילוב, ד"ר איתי פסח משיבא, גילה היימס מרמב"ם, פרופ' סיגל סבירי מהדסה, פרופ' פייר זינגר מבילינסון, ד"ר מירי מזרחי ראובני ממכבי, ד"ר דורון נצר משירותי בריאות כללית וד"ר הדר אלעד ממשרד הבריאות) מזהיר כי תוך תקופה של כשבועיים מחלקות הקורונה בירושליים עלולות להגיע לקריסה.

לתקופה של השבועיים הקרובים המחלקות יכולות עדיין לתפקד בתנאי שמגמת העלייה בתחלואה תהיה נמוכה ויציבה, אך כל שינוי עלול לגרום לפגיעה ביכולת הטיפול. צוות הברומטר ממליץ לנקוט מיידית בצעדים לוויסות הלחץ באיזור.

ע"פ כותבי הדו"ח עליה מהירה של 30-40 במספר החולים הקריטיים תביא את המערכת בירושלים ובמרכז הארץ לסף הספיקה. המחברים מציינים שנכון להיום כ-30%-50% ממשאבי הטיפול הנמרץ וכ-25% ממשאבי האגף הפנימי מופנים לטיפול בחולי הקורונה המאושפזים.

ע"פ הדו"ח קיים חשש מיוחד למצב בתי החולים הקטנים כמו אסותא אשדוד ומעייני הישועה שלהן מספר קטן של מיטות בפנימית ובטיפול נמרץ, ולכן יש להגביל מספר המופנים לאשפוז בבתי חולים אלה (בגל הראשון כזכור מספר המונשמים במעייני הישועה היווה שיעור יחסי  מאוד גבוה מכלל המונשמים בבתי החולים).

תמרור אזהרה נוסף שצוות הברומטר מניף הוא מצב השחיקה של הצוותים הסיעודיים הקשורים לטיפול בחולי קורונה.

הצוות ממליץ על וויסות טוב יותר בין בתי החולים והקצאת משאבים לטיפול בשחיקה, יצירת ודאות ומתן תמריצים במטרה להשיג יכולת עמידה לאורך זמן של הצוותים.

ע"פ הדו"ח נכון להיום רמת הטיפול בחולי הקורונה היא בהתאם לסטנדרטים המקובלים אך הדבר יוצר עומס רב על הצוותים. פגיעה בסטנדרט הטיפולי שעלולה להתרחש אם מגמת התחלואה תעלה ולא יינקטו צעדים לחיזוק הצוותים עלולה לפגוע קשות ברמת המוטיבציה של הצוותים ולהוות "חציית קו אדום."

עוד ממליץ צוות הברומטר לחזק השת"פ עם קופות החולים באמצעות איגום משאבים בין בתי החולים והקופות ולצמצם ככל האפשר הפניות לבתי החולים באמצעות הרחבת הטיפול בקהילה ובמוקדי רפואה דחופה בקהילה. פעילות כזו עשויה להגביר יכולת הספיגה של החולים הבינוניים והקשים במחלקות הקורונה.

המלצה נוספת היא לטפל לתגבר מערך האחיות עם ניסיון ומומחיות בטיפול נמרץ פנימית ורפואה דחופה הנמצא במחסור גדול, באמצעות איחוד האחיות בוגרות הקורסים העל בסיסיים בתחומים אלה ולפתוח קורסים נוספים ואף לקלוט אחיות מצה"ל.

בדו"ח יש גם התייחסות ספציפית למטופלים המחוברים ל-ECMO ומציעים שמערך ה-ECMO ינוהל כמשאב לאומי עם וויסות בין המרכזים.

לדיווח בדהמרקר

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<