חדשות

העלייה בנדבקים, במקדם ה-R ובשיעור החיוביים (הנובעים בעיקר מהמגזר הערבי) מובילה את הפרוייקטור פרופ' נחמן אש להכריז על מצב חירום

01/12/2020

מאת מערכת אי-מד

ראש "מגן ישראל" פרופ' נחמן אש בתום הערכת המצב היומית של משרד הבריאות: "אנחנו במצב חירום. יש עליה בתחלואה יחד עם תחושה בציבור שהקורונה הלכה. נתכנס לחשוב מה הצעדים המידיים שצריך לעשות כהמלצה לקבינט. בינתיים נמשיך את הצעדים האינטנסיביים סביב החקירות, הבדיקות, הבידודים".

כפי שניתן לראות כאן , מתוך דו"ח הערכת מצב יומית, ה-R הנמצא במגמת עליה מאז היציאה מהסגר, מוערך כעת כעומד על 1.16 כאשר גם שיעור המאומתים במגמת עליה ועומד בימים האחרונים על למעלה מ-2%.

 

מבחינת נתוני הרמזור ניתן לראות כאן את מגמת העלייה בתרומה של האיזורים האדומים, כתומים וצהובים להדבקה.

הטבלה שלעיל מצביעה על התפרצות הדבקה ממוקדת: 7% מהיישובים (אדומים, כתומית, צהובים) תורמים כ-73% מהיקף ההדבקה.  מרשימת היישובים האדומות/כתומות ניתן לראות שמבחינה מגזרית מרבית ההדבקה מגיעה מהמגזר הערבי.

לדו"ח הערכת מצב יומי של מגן ישראל  

מתוך הדו"ח היומי של המל"ל ניתן לראות התייצבות (עם חשש להיפוך במגמה ?) של החולים הקשים:

הבשורות הטובות מגיעות מדו"ח ניטור השפעת. ע"פ הדו"ח האחרון (לשבוע ה-47, זה שהסתיים ב-21/11/20) עדיין אין עדות לתחלואת שפעת בישראל.

בסיכום הדו"ח של המלב"מ נכתב כך:

נמשכת העלייה בשיעורי התחלואה במערכת הנשימה העליונה.

קליני: מרפאות בקהילה: שיעורי הפניות בשל תחלואה דמוית-שפעת היו נמוכים. התמתנה העלייה בשיעורי הפניות למרפאות בשל זיהומים בדרכי הנשימה העליונות ובשל דלקת ראות.

בתי החולים (שירותי בריאות כללית): אחוז הפניות ומס' הפניות למיון פנימי וילדים של בתי חולים "שירותי בריאות כללית" בשל דלקת ריאות היו נמוכים מהצפוי לעונה.

 מעבדה: נכון לשבוע 47 ,לא זוהו מקרים חיוביים לנגיף הקורונה החדש מסך 73 הדגימות שנאספו מרשת מרפאות הזקיף. לא זוהו דגימות חיוביות לשפעת או ל-RSV.

בתרשים שלהלן ניתן לראות את המגמה בהשוואה לשנים קודמות:

במקביל לנתוני התחלואה הנמוכים/אפסיים בשפעת שיעור ההתחסנות השנה גבוה משמעותית משנה קודמת:

מעודד במיוחד שיעור ההתחסנות הגבוה בקרב המבוגרים מעל גיל 65 .

נתון מסכם חשוב נוסף הוא שיעור התמותה ל-10,000 נפש. כפי שניתן לראות בתרשים שלהלן , יש עליה בשיעור זה מול הממוצע הרב השנתי, וההסבר לתמותה העודפת הוא, בסבירות גבוהה, התמותה מקורונה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<