חדשות

אזהרה נוספת של ה-FDA בנוגע למעכבי SGLT-2 והסיכון לחמצת סוכרתית בחולים עם COVID-19 (מתוך AACE Clin Case Rep)

20/01/2021

 

השימוש במעכבי SGLT-2 (Sodium-Glucose Cotransporter 2) במהלך מחלה אקוטית בנגיף הקורונה מעלה את הסיכון להתפתחות חמצת סוכרתית עם רמות סוכר תקינות בדם, כך עולה מסדרת מקרים חדשה.  במאמר שפורסם בכתב העת AACE Clinical Case Reports דיווחו חוקרים מארצות הברית על חמישה חולים עם סוכרת מסוג 2 שנטלו מעכבי SGLT-2 ופיתחו חמצת סוכרתית עם רמות סוכר מתחת ל-300 מ"ג/ד"ל.

 

במהלך הגל הראשון של מגפת הקורונה תועד צבר מקרים של חמצת סוכרתית עם רמות סוכר תקינות בדם, רמז לכך שחולים עם סוכרת הנוטלים מעכבי SGLT-2 עשויים להיות בסיכון מוגבר לחמצת סוכרתית במידה ונדבקים בנגיף הקורונה.

 

המקרים הללו מדגישים את ההמלצות שפורסמו מוקדם יותר, כאשר בחולים עם מחלה חדה עם בחילות, הקאות, כאבי בטן, שלשול, או חוסר תאבון עם ירידה בצריכת מזון ושתיה, יש להשהות את הטיפול במעכבי SGLT-2. אין לחדש את הטיפול בתרופות אלו עד שהחולים חשים טוב יותר וחוזרים לאכול ולשתות כרגיל.

 

מצד שני, בחולים עם זיהום קל או ללא-תסמינים ואלו האוכלים ושותים כרגיל, אין עדויות לצורך בהפסקת הטיפול התרופתי. בחולים אלו יש לעקוב מקרוב אחר החמרת התסמינים, בעיקר אלו העלולים להוביל למיעוט אכילה ושתייה, אשר יתמכו בהפסקת הטיפול התרופתי.

 

עם זאת, תשומת לב מיוחדת נדרשת בקשישים עם מצבים רפואיים המעלים את הסיכון לזיהום חמור, דוגמת אי-ספיקת לב ומחלת ריאות חסימתית כרונית.

 

בנוכחות זיהום בנגיף הקורונה הסיכון להתפתחות חמצת סוכרתית עם רמות סוכר תקינות נובע ממספר מנגנונים. מרבית המקרים של חמצת סוכרתית עם רמות סוכר תקינות נובעים ממצב של הרעבה משנית להקאות, שלשול, חוסר תאבון ומיעוט אכילה. בנוסף, למרות שעדיין לא ידוע בוודאות, נגיף הקורונה עשוי גם להיות רעיל לתאי ביתא בלבלב ולהפחית את הפרשת אינסולין. התגובה הדלקתית בחולים אלו גם עשויה לתרום סיבוך זה.

 

קבוצת החולים בסדרת המקרים הנוכחית כללה שלושה גברים ושתי נשים שפנו להערכה רפואית בין מרץ ומאי השנה, בגילאים שנעו בין 52 עד 79 שנים. בכל החולים הללו לא הייתה היסטוריה קודמת של חמצת סוכרתית או סיבוכי סוכרת. בכל החולים, טיפול לאיזון רמות הסוכר בדם, כולל מעכבי SGLT-2 הופסק בעת הקבלה לאשפוז. החולים טופלו תחילה באינסולין דרך הוריד ולאחר מכן בזריקות תת-עוריות של אינסולין לאחר אבחנת חמצת סוכרתית.

 

שלושה מהחולים הללו שוחררו למרכזי שיקום לאחר 28-47 ימים וחולה אחד שוחרר לביתו לאחר 11 ימים. החולה האחרון סבל מיתר לחץ דם ו-NASH ופיתח מצוקה נשימתית חדה, הונשם והלך לעולמו ביום ה-18 לאשפוז.

 

AACE Clin Case Rep. Published online December 28, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<