חדשות

דנרבציה אוטונומית עם סידן מלווה בסיכון מופחת לפרפור פרוזדורים לאחר-ניתוח (JACC)

21/01/2021

 

זריקה תוך-ניתוחית של קלציום-כלוריד לארבעה פלקסוסים מג'וריים בפרוזדור (Gangalionated Plexi, או GP) הפחית את היארעות פרפור פרוזדורים לאחר-ניתוח בחולים העוברים ניתוח מעקפים של העורקים הכליליים ללא שימוש במכונת לב-ריאה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of the American College of Cardiology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי פרפור פרוזדורים לאחר-ניתוח מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים קרדיווסקולאריים בטווח הארוך. כעת, השערתם הייתה כי זריקת קלציום-כלוריד לארבעה פלקסוסי GP מג'וריים במהלך ניתוח מעקפים של העורקים הכליליים עשויה להפחית את היארעות מקרי פרפור פרוזדורים לאחר-ניתוח ע"י דנרבציה אוטונומית.

 

המחקר הנוכחי הינו מחקר להוכחת עיקרון אשר כלל 200 חולים שהופנו לניתוח מעקפים של העורקים הכליליים ללא מכונת לב-ריאה. המשתתפים חולקו באקראי לקבוצת התערבות, שכללה הזרקת קלציום כלוריד (100 חולים) או נתרן-כלוריד (100 חולים). ששני מיליליטר של סידן כלוריד או נתרן כלוריד הוזרקו לארבעת הפלק סוסים המג'וריים במהלך ניתוח המעקפים.

 

כל המשתתפים השלימו טלמטריה בת שבעה ימים וניטור הולטר אק"ג. התוצא העיקרי היה היארעות פרפור פרוזדורים לאחר-ניתוח (30 שניות ומעלה) בשבעה ימים. תוצאים משניים כללו את משך האשפוז, נטל פרפור פרוזדורים לאחר-ניתוח, קצב לב חדרי ממוצע במהלך פרפור פרוזדורים, רמות סמני דלקת בדם וטיפול נגד הפרעות קצב לב לטיפול בפרפור פרוזדורים לאחר-ניתוח.

 

החוקרים מדווחים כי היארעות פרפור פרוזדורים לאחר-ניתוח ירדה מ-36% ל-15% (יחס סיכון של 0.366, p=0.001). משך האשפוז לא היה שונה בין שתי הקבוצות. נטל פרפור פרוזדורים לאחר-ניתוח (במהלך שבעת הימים הראשונים לאחר-ניתוח), שימוש ב-Amiodarone או Esmolol, והיארעות צמדי מהפרוזדור וטכיאריתמיה חדרית לא-ממושכת הייתה נמוכה יותר משמעותית בקבוצת ההתערבות. בנוסף, מתן זריקת סידן כלוריד לוותה בהפחתת וריאביליות קצב הלב עלה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי זריקת סידן כלוריד לארבעה פלקסוסים מג'וריים הפחית את הסיכון לפרפור פרוזדורים לאחר-ניתוח מעקפים בשיעור של 63%. עיכוב תפקוד GP באמצעות דנרבציה אוטונומית בעזרת סידן עשויה לעמוד בבסיס ההשפעה של הטיפול בחולים אלו.

 

Journal of the American College of Cardiology 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<