חדשות

התועלת של התערבות ניתוחית מוקדמת בחולים אסימפטומטיים עם היצרות חמורה של מסתם הוותין (N Engl J Med)

20/11/2019

 

מתוצאות מחקר RECOVERY (Randomized Comparison of Early Surgery versus Conventional Treatment in Very Severe Aortic Stenosis) שפורסמו במהלך חודש נובמבר בכתב העת New England Journal of Medicine עולה כי החלפה מוקדמת של מסתם הוותין הובילה להפחתת הסיכון לתמותה ניתוחית או תמותה עקב מחלות לב וכלי דם, בהשוואה לטיפול שמרני בחולים אסימפטומטיים עם היצרות חמורה של מסתם הוותין.

 

במסגרת המחקר הרב-מרכזי חולקו באקראי 145 חולים אסימפטומטים, עם היצרות חמורה מאוד של מסתם הוותין (שטח מסתם וותין של עד 0.75 סמ"ר עם מהירות זרם סילון וותין של 4.5 מטר/שניה ומעלה או מפל ממוצע דרך המסתם של 50 מ"מ כספית ומעלה) לניתוח מוקדם או לטיפול שמרני, בהתאם להמלצות בהנחיות הנוכחיות. התוצא העיקרי היה משלב של תמותה במהלך או בתוך 30 ימים מהניתוח או תמותה עקב מחלות לב וכלי דם במהלך כל תקופת המעקב. התוצא המשני העיקרי כלל את שיעורי התמותה מכל-סיבה במהלך המעקב.

 

בקבוצת התערבות ניתוחית מוקדמת, 69 מבין 73 חולים (95%) נותחו בתוך חודשיים מההקצאה האקראית ולא תועדו מקרי תמותה ניתוחית. מניתוח לפי כוונה לטפל עלה כי אירוע של התוצא העיקרי תועד בחולה אחד בקבוצת התערבות ניתוחית מוקדמת (1%) וב-11 מבין 72 חולים בקבוצת טיפול שמרני (15%) (יחס סיכון של 0.09, p=0.003).

 

אירועי תמותה מכל-סיבה תועדו בחמישה מקרים בקבוצת הניתוח המוקדם (7%) וב-15 חולים בקבוצת הטיפול השמרני (21%) (יחס סיכון של 0.33, רווח בר-סמך 95% של 0.12-0.90).

 

בקבוצת הטיפול השמרני, ההיארעות המצטברת של מוות לבבי עמדה על 4% לאחר 4 שנים ועל 14% לאחר 8 שנים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בקרב חולים עם היצרות חמורה מאוד וא-תסמינית של מסתם הוותין, היארעות משלב תמותה ניתוחית או תמותה עקב מחלות לב וכלי דם במהלך המעקב הייתה נמוכה משמעותית בקבוצת החולים לאחר ניתוח מסתם מוקדם, בהשוואה לגישת טיפול שמרני.

 

N Engl J Med November 16, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<