חדשות

חומר ניגוד על-בסיס גדוליניום בטוח לשימוש בחולים עם מחלת כליות כרונית (JAMA Intern Med)

12/12/2019

 

חשיפה של חולים עם מחלת כליות כרונית לחומר ניגוד המבוסס על גדוליניום מלווה בסיכון נמוך להתפתחות Nephrogenic Systemic Fibrosis (NSF), כך עולה מתוצאות סקירה שיטתית ומטה-אנליזה שפורסמו בכתב העת JAMA Internal Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים רבים אודות הסיכון ל-NSF בחולים עם מחלת כליות כרונית בשלב 4 או 5 אשר נחשפו לחומר ניגוד מבוסס-גדוליניום. במחקר הנוכחי הם ביקשו לבחון את הסיכון ל-NSF במקרים אלו ולכן השלימו חיפוש במאגרי Ovid, Embase, Cochrane Central Register of Controlled Trials, Web of Science ו-Open Grey לזיהוי מאמרים בנושא.

 

החיפוש בספרות הוביל לזיהוי 4,931 חולים מ-16 מחקרים שונים והחוקרים לא זיהו מקרה של NSF בקבוצה זו. באופן ספציפי יותר, לא תועדו מקרים של NSF בעקבות חשיפה ל-Gadobenate Dimeglumine (3,167 נבדקים), Gadoterate Meglumine (1,204 נבדקים), Gadobutrol (330 נבדקים) ו-Gadoteridol (230 נבדקים).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאים אלו מעידים כי הסיכון ל-NSF בעקבות חשיפה של חולים עם מחלת כליות כרונית בשל 4-5 לחומר ניגוד המבוסס על גדוליניום הוא נמוך. יתרה מזאת, הנזק האפשרי העלול לנבוע מאי-מתן חומר הניגוד במסגרת בדיקות הדמיה אבחנתיות עלול לעלות על הסיכון הכרוך בחשיפה לחומר ניגוד זה.

 

JAMA Intern Med. Published online December 9, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<