חדשות

חשיבות גישות התנהגויות ופסיכולוגיות נכונות לשמירה על ירידה במשקל בטווח הארוך (Obesity)

24/01/2020

 

גישות התנהגויות ופסיכולוגיות דוגמת הגדרת יעדים יומיים, שמירה על גישה חיובית ומחשבה על הצלחות קודמות עשויים להיות חשובים בשמירה על ירידה במשקל בטווח הארוך בקרב משתתפים שלקחו חלק בתכניות מסחריות לניהול משקל הגוף, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מארצות הברית, שפורסמו בכתב העת Obesity.

 

מטרת המחקר הייתה להשתמש בשאלון תקף לזיהוי גישות התנהגותיות ופסיכולוגיות חדשות בקרב מטופלים שביקשו לשמור על הירידה במשקל גופם, אשר השתתפו בתכנית מסחרית לניהול המשקל. מדגם המחקר כלל 4,786 משתתפים שלקחו חלק בתכנית שומרי משקל וניסו לשמור על המשקל שירדו. כל המשתתפים הצליחו לשמור על ירידה של לפחות 9.1 קילוגרמים במשך 3.3 שנים ומדד מסת הגוף הממוצע הנוכחי עמד על 27.6 ק"ג למטר בריבוע. בקבוצת ביקורת שכללה 528 משתתפים בעלי משקל יציב והשמנה מדד מסת הגוף הממוצע עמד על 38.9 ק"ג למטר בריבוע והשינוי במשקל לאורך חמש שנים היה קטן מ-2.3 קילוגרמים.

 

מהשוואת מטופלים שניסו לשמור על הירידה במשקל, אל מול הביקורות, עלה כי אלו שניסו לשמור על המשקל שירדו תועדה שכיחות גבוהה יותר של בחירות תזונתיות בריאות (מדד ממוצע של 3.3 לעומת 1.9), ניטור עצמי (מדד ממוצע של 2.6 לעומת 0.7) והתמודדות פסיכולוגית (מדד ממוצע של 2.5 לעומת 1.1). בקרב אלו שניסו לשמור על הירידה במשקל תועדה גם נכונות רבה יותר להתעלם מכמיהה לאוכל (מדד ממוצע של 4.5 לעומת 3.5) והרגל בולט יותר להקפדה על תזונה בריאה (מדד ממוצע של 5.3 לעומת 3.2).

 

החוקרים חישבו כי גישות תזונה בריאה, ניטור-עצמי, גישות התמודדות פסיכולוגית והרגל בולט להקפדה על אכילה בריאה תרמו באופן בלתי-תלוי להבדלים בין הקבוצות והיו אחראיות ל-49.5% מההבדלים במדדים בין הקבוצות.

 

מהתוצאות עלה עוד כי בקרב אלו ששמרו על המשקל שאיבדו תועדו מדדי איכות חיים גבוהים יותר משמעותית לפי סולם Food Craving Acceptance & Action Scale, בהשוואה לביקורות, עם סיכוי גבוה יותר להשקיע מאמצים לשמירה על משקל הגוף הנוכחי.

 

Obesity. 2020;28:421-428

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני