חדשות

הנחיות מטעם ה-ACC אודות ההשלכות הלבביות של נגיף הקורונה (מתוך הצהרת ה-ACC)

18/02/2020

 

איגוד ה-ACC (American College of Cardiology) פרסם הצהרה הנוגעת להשלכות הלבביות של המגיפה הנוכחית של נגיף הקורונה החדש (COVID-19).

 

מדיווחים מוקדמים עלה כי חלק גדול מהחולים שנדבקו בנגיף סבלו עוד קודם לכן ממחלות לב וכלי דם. ידוע כבר כי נגיפים דוגמת שפעת עלולים להחמיר מצבים לבביים וניתן לצפות כי גם לנגיף החדש תהיה השפעה דומה. ההשפעות הקרדיווסקולאריות לא צפויות להיות דומות והחומרה צפויה להיות שונה בין חולים שונים.

 

בשלב זה, המסמך מתמקד בחלק מההשלכות הלבביות המוקדמות של הזיהום. לדוגמא, דיווחי מקרים מוקדמים הציעו כי חולים עם מחלה לבבית קיימת מצויים בסיכון מוגבר לסיבוכים או תמותה עקב הזיהום הנגיפי, כאשר עד מחצית מהחולים המאושפזים סובלים ממחלה כרונית.

 

מהנתונים הזמינים עולה כי 40% מהחולים המאושפזים עם זיהום מוכח סבלו ממחלה קרדיווסקולארית או צרברווסקולארית.

 

מדיווח לאחרונה שכלל 138 חולים שאושפזו עם הזיהום הנגיפי, 19.6% חולים פיתחו תסמונת מצוקה נשימתית חדה, 16.7% פיתחו הפרעת קצב, 8.7% פיתחו הלם, 7.2% פיתחו נזק לבבי חד ו-3.6% אובחנו עם נזק כלייתי חד. שיעור הסיבוכים היה גבוה יותר באופן גורף בחולים שאושפזו ביחידות טיפול נמרץ.

 

מקרה המוות הראשון היה של גבר בן 61 שנים, עם היסטוריה ארוכה של עישון, אשר הלך לעולמו עקב מצוקה נשימתית, אי-ספיקת לב ודום לב.

 

ההצהרה כוללת גם מספר קווים מנחים:

·       נגיף COVID-19 מתפשט באופן טיפתי ועשוי לשרוד תקופות ממושכת מחוץ לגוף; הכלה ומניעה באמצעות גישות סטנדרטיות ברמת בריאות הציבור וגישות אישיות למניעת התפשטות מחלות מדבקות.

·       באזורים גיאוגרפיים עם הדבקה פעילה בנגיף (בעיקר בסין), סביר לייעץ למטופלים עם מחלות לב וכלי דם קיימות אודות הסיכון האפשרי ולעודד נקיטת אמצעי זהירות.

·       חלק מהמומחים הציעו כי שימוש קפדני בתכשירים לייצוב נגעים טרשתיים עשויים לספק הגנה נוספת לחולים עם מחלות לב וכלי דם במהלך תקופות התפרצות נרחבת, כולל סטטינים, חסמי ביתא, מעכבי ACE, אספירין; עם זאת, יש להתאים טיפולים אלו באופן פרטני.

·       בחולים עם מחלות לב וכלי דם חשוב להקפיד על קבלת חיסונים כמומלץ, כולל חיסון כנגד דלקת ריאות, לאור הסיכון המוגבר לזיהום חיידקי משני. עוד חשוב להקפיד על חיסונים כנגד שפעת למניעת מקור אחר לחום, העלול תחילה לבלבל עם אבחנה של זיהום בנגיף קורונה.

·       סביר לסווג חולים עם הזיהום הנגיפי לתעדוף טיפול לפי נוכחות מחלות לב וכלי דם, מחלות נשימתיות, כלייתיות ומחלות כרוניות אחרות.

·       בחולים עם מחלות לב וכלי דם באזורים גיאוגרפיים ללא התפשטות הנגיף, הדגש נותר האיום עקב זיהום בשפעת, חשיבות חיסונים ורחצת ידיים תדירה והמשך הקפדה על טיפול בהתאם להנחיות.

 

 

מתוך הצהרת ה-ACC

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני