חדשות

האם יש תועלת לגישה פולשנית בחולים עם מחלת עורקים כלילית יציבה? (N Engl J Med)

07/04/2020

 

מניתוח נתוני מחקר ISCHEMIA עולה כי בחולים עם מחלה כלילית יציבה ואיסכמיה בדרגה בינונית-עד-חמורה, אין תועלת בגישה פולשנית מוקדמת, בהשוואה לגישה שמרנית בלבד, לאחר שלא תועדו הבדלים בין הגישות בסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים איסכמיים או תמותה מכל-סיבה, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בחולים עם מחלה כלילית יציבה ואיסכמיה בדרגה בינונית-עד-חמורה, לא ברור אם ישנה עדיפות להתערבות פולשנית עם טיפול תרופתי, בהשוואה לטיפול תרופתי בלבד. מדגם המחקר כלל 5,179 חולים אשר חולקו באקראי לגישה ראשונית פולשנית (אנגיוגרפיה ורה-וסקולריזציה בהתאם לנסיבות) וטיפול תרופתי, או טיפול שמרני עם מתן תרופות בלבד ואנגיוגרפיה במקרה של כישלון טיפול תרופתי.

 

התוצא העיקרי היה משלב תמותה עקב מחלות לב וכלי דם, אוטם לבבי, או אשפוז בשל אנגינה לא-יציבה, אי-ספיקת לב, או החייאת דום לב. תוצא משני עיקרי כלל תמותה עקב מחלות לב וכלי דם או אוטם לבבי.

 

לאחר 6 חודשים, שיעור האירועים המצטבר עמד על 5.3% בקבוצת הטיפול הפולשני ועל 3.4% עם טיפול שמרני (הבדל של 1.9 נקודות אחוז, רווח בר-סמך 95% בטווח בין 0.8 ו-3.0); ההבדל לא היה מובהק סטטיסטית לאחר חמש שנים, כאשר השיעור המצטבר של אירועים אלו עמד על 16.4% ו-18.2%, בהתאמה (הבדל של 1.8- נקודות אחוז, רווח בר-סמך 95% בטווח בין 4.7- ו-1.0). התוצאות היו דומות בהערכת התוצא המשני העיקרי.

 

החוקרים מדווחים כי הייתה חשיבות לאופן הגדרת אוטם לבבי וכי מניתוח משני עלה שיעור גבוה יותר של אוטמים לבביים סביב הפרוצדורה, שחשיבותם הקלינית אינה ידועה.

 

במהלך המעקב תועדו 145 מקרי תמותה בעקבות גישה פולשנית מוקדמת ו-144 מקרי תמותה עם גישה שמרנית (יחס סיכון של 1.05; רווח בר-סמך 95% בטווח בין 0.83 ו-1.32).

 

מניתוח משני של הנתונים עלה כי לא הייתה קורלציה משמעותית בין דרגת האיסכמיה על-בסיס בדיקת אקו-דובוטמין והדמיה גרעינית ובין התוצאות לאחר שלוש שנות מעקב. החוקרים לא זיהו קשר בין חומרת האיסכמיה ותמותה מכל-סיבה וזיהו מגמה חלשה בלבד שהצביעה על קשר עם השיעור המצטבר של אוטמים לבביים לאחר 4 שנים. לא זוהה יתרון גדול יותר לאף תת-קבוצה – איסכמיה קלה, בינונית או חמורה – מבחינת התוצא העיקרי בעקבות התערבות פולשנית מוקדמת, בהשוואה לטיפול תרופתי אופטימאלי בלבד.  עם זאת, זוהה קשר הדוק בין האנטומיה ובין תמותה מכל-סיבה ואוטם לבבי, אך שוב, באף אחת מהקבוצות שסווגו לפי מיקום האיסכמיה לא תועדה תועלת גדולה יותר לגישה פולשנית על-פני טיפול תרופתי בלבד.

 

ממצאים אלו מעידים כי תוצאות המחקר המרכזי להשוואת גישה פולשנית וגישה שמרנית תקפות במגוון רחב של דרגות איסכמיה ובאזורים אנטומיים שונים.

 

N Engl J Med, 30 March 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני