חדשות

עדכון קורונה של בוקר 9/4 : עליה מתונה של 3.5% ל-9,755 מקרים. על אף העלייה של כ-12% בחולים קשים ומתים ישראל עדיין עם שיעורי תחלואה קשה ותמותה מהנמוכים בעולם

09/04/2020

תמונת מצב בוקר 09/04 מלמדת על כך ששיעור הגידול היומי במספר החיוביים לנגיף ממשיך לרדת ועומד כעת על 3.5% בלבד ביממה האחרונה. במספר המקרים הקשים והמתים הייתה עליה של 12.3% ו-11.3% בהתאמה.

כפי שניתן לראות מהדיווח שלעיל רק 712 מתוך 8,812 החולים הפעילים כיום (8.1%) מאושפזים בבתי חולים, והשאר בטיפולי בית ומלון. השיעור הנמוך של החולים הקשים כעת מתוך סך החולים הפעילים נותר נמוך מאוד יחסית : 1.8% בלבד, לעומת ממוצע עולמי של 5% . הנתון הזה הוא נתון המפתח לכך שישראל נמצאת במצב יחסי טוב בעולם, שכן מבחינת שיעור ההדבקה לנפש, ישראל ברמות דומות לאלה של הולנד, שוודיה, גרמניה ואנגליה.

לדו"ח המלא

בתרשים שלהלן ניתן לראות גרף השוואתי של מספר הנדבקים למיליון , ומספר המתים ל-100,000 :

כפי שניתן לראות רמת ההדבקה בישראל גבוהה יחסית, בין 10 המדינות עם שיעורי ההדבקה הגבוהים בעולם, אך רמת התמותה לנפש מהנמוכות ביותר. כלומר, צעדי הסגר המוקדמים על הכניסה לישראל והעובדה שאנו מדינה סגורה יחסית מבחינת שערי הכניסה, וכן מדיניות הבידודים לא הצליחו בפועל למנוע את ההדבקה בקהילה ולהגעה להיקף גבוה יחסית של נדבקים (שייתכן שהוא גבוה הרבה יותר בפועל אך פשוט טרם אובחן). מאידך במספר המתים לנפש ישראל בולטת לטובה ונמצאת הרחק ממרבית המדינות.

נתון זה בולט גם כשבודקים את שיעור התמותה מתוך סך המקרים:

 

התרשים ממחיש את שיעורי התחלואה הקשה והתמותה הנמוכים מאוד בישראל בהשוואה הבינ"ל הזו. (אפילו טובים יותר מדרום קוריאה שנחשבה עד כה לאחת המדינות שהתמודדה הכי טוב עם מגיפת הקורונה). מן הסתם עוד יפורסמו מחקרים רבים שיבחנו וינתחו את הנתונים הללו, אך ככל הנראה ניתן יהיה לציין את העובדה שישראל מדינה צעירה יחסית (מה שמשפיע על מספר המקרים הקשים היחסית נמוך ולכן גם על שיעורי התמותה).

אך לשיעורי התמותה הנמוכים עשוי להיות הסבר נוסף והוא רמת הטיפול בחולים הקשים.

בתרשים שלהלן מוצגת השוואה של שיעור התמותה מתוך סך המקרים הקשים :

(החישוב נעשה ע"י חלוקת מספר המתים בכל מדינה בסיכום של מספר החולים הקשים כיום+המתים, בהעדר נתונים של מספר חולים קשים מצטבר, כך שייתכן שיש כאן הטייה)  

מכל מקום,  ניתן לראות שישראל, ביחד עם גרמניה, מציגה את השיעור הנמוך ביותר של תמותה מתוך התחלואה הקשה כ- 32% בלבד, לעומת ממוצע עולמי של מעל 60% . נתון זה ניתן ככל הנראה לייחס להיערכות הטובה בבתי החולים ולאיכות הטיפול הגבוהה במחלקות הפנימיות והיחידות לטיפול נמרץ, וכמובן לעובדה שמספר המקרים הקשים היה עד כה הרבה מתחת לסף של יצירת עומס הפוגע ביכולת התפקוד. 

בנוסף, בהתייחסות לדברים שאמר לנו ד"ר דרור דיקר בראיון מיוחד אמש על החשיבות הרבה של מתן טיפול מוקדם בחולים שנמצאים בשלב המעבר או כבר עברו למה שמכונה סערת הציטוקנים. הצלחה בשלב הזה עשויה בהרבה מקרים למנוע מעבר לשלב השלישי של ההנשמה (ששם שיעורי התמותה הרבה יותר גבוהים), וייתכן שבישראל בוצע הטיפול המוקדם בהצלחה גדולה יותר מאשר בעולם.

לנתונים העולמיים ב-worldmeter

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני