חדשות

ירידה בשיעור המאומתים אל מתחת ל-1% , כשבמקביל משרד הבריאות מודיע על התחלת מבצע הבדיקות הסרולוגיות שלטענת המיקרוביולוגים עלול להוביל לקריסת מערכות

03/06/2020

מאת מערכת אי-מד

תמונת המצב ל-3/6 בערב להתפשטות הקורונה מוצגת להלן :

כפי שניתן לראות היום נוספו עוד 47 מאומתים, מספר החולים המאושפזים הוא 108, מהם 28 במצב קשה שמהם 25 מונשמים.

שיעור החיוביים לנגיף מסך הנבדקים ירד היום ל-0.7% , לאחר שבימים האחרונים היה גבוה מ-1% , ככל הנראה גם בשל הרחבת הקריטריונים וביצוע בדיקות לאסימפטומטיים.

מבית חולים סורוקה נמסרה בהקשר זה ההודעה הבאה:

בימים האחרונים מסתמנת עלייה בהיקפי תחלואת  COVID-19 באזור הדרום.
מחלקת הקורונה החדשה בסורוקה אוכלסה אתמול ומאושפזים בה כעת 6מטופלים:
שניים במצב בינוני והיתר במצב קל, ביניהם גם ילדה בת 5 ואמה.
ד"ר אורי גלנטה, רופא בכיר ביחידה לטיפול נמרץ פנימי ומנהל מחלקת קורונה בסורוקה: "קיימת מגמת עלייה במקרי הידבקות באזורנו והחזרה לשגרת  קורונה מצריכה מכולנו לנהוג באחריות ולהקפיד על הנחיות של עטיית מסכות, ריחוק חברתי והיגיינת ידיים.
רוב החולים אמנם סובלים מתסמינים קלים אך חלקם עלולים לפתח דלקת ריאות קשה במהלך המחלה, שבמקרים קשים מצריכה הנשמה וטיפול באמצעים מורכבים, כפי שראינו בגל הקודם. יש לעקוב אחר הופעת התסמינים.
המחלקה שלנו ערוכה לטיפול בחולים, ותיתן מענה בהתאם להיקפים הנדרשים".

ד"ר דן שוורצפוקס סגן מנהל המרכז הרפואי סורוקה ומנהל המיון הפנימי: "בימים האחרונים אנו מזהים עלייה משמעותית במספר המטופלים במלר״ד המאובחנים כחולי covid 19. במלר״ד סורוקה ממשיך לפעול מיון נשימתי אותו פתחנו לראשונה בארץ עם פרוץ המגיפה. זהו אתר ייעודי למטופלים החשודים כחולים בקורונה ובו הם מבודדים משאר המטופלים, עוברים הערכה מלאה ובהמשך החלטה באם לשחררם לבידוד ביתי או לאשפזם".

במקביל הודיע משרד הבריאות על התחלת מבצע הבדיקות הסרולוגיות, כלדקמן:

מבצע בדיקות הסרולוגיה מתחיל

החל מהשבוע הבא יתחילו קופות החולים במערך הבדיקות הסרולוגיות בכל הארץ בקרב 70 אלף נבדקים ונבדקות ראשונים.

כבר היום החל מבצע בדיקות סרולוגיות בבני ברק באמצעות מד"א. בהמשך יוכלו להיבדק עוד עשרות אלפי אזרחים, כחלק מהליך של בדיקת דם שגרתית.

שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין מסר:
״הבדיקות הסרולוגיות הן כלי חשוב נוסף שיאפשר לנו תמונת מודיעין טובה יותר על מוקדי הקורונה בישראל. כך נוכל להתמודד טוב יותר עם גל נוסף של קורונה אם חלילה יתפרץ. אני מודה לקופות החולים שנרתמו למשימה הלאומית ואני בטוח שהן יבצעו אותה בצורה יעילה כפי שהן כבר מורגלות בבדיקות אחרות".

מנכל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הוסיף:
״הכוח היחסי של מדינת ישראל בתחום הרפואה הקהילתית היה ונשאר בקופות החולים שלנו.
הן בעלות הפריסה הגיאוגרפית הטובה ביותר, הן בעלות היכולת הטובה ביותר בקהילה לביצוע סקרים ומדגמים רפואיים ואני יודע שהבדיקות שהן יעשו ישמשו אותנו כמדינה ואת העולם כולו בהתמודדות למול המחלה.״

פרופ׳ סיגל סדצקי ראש שירותי בריאות הציבור הוסיפה:
״מטרת הבדיקות הסרולוגיות לשקף המצאות נוגדנים לוירוס הקורונה באדם וכך לתת תמונה על מצב החשיפה למחלה בקרב האוכלוסיה.

חשוב לציין ולהדגיש כי שמירה על שלושת החוקים: עטיית מסיכות, ריחוק 2 מטר והקפדה על הגיינה היו ועדיין הדרכים היעילות ביותר למניעת הדבקה ועצירת התפשטות המחלה.״


בדיקה סרולוגית (סרולוגיה, בדיקת נוגדנים  Serology test) היא בדיקה לגילוי נוכחותם של נוגדנים נגד גורמי מחלות שונים. הבדיקה משמשת לאבחון מחלות ומצבים רפואיים שונים. בדיקה סרולוגית מאפשרת לקבוע האם התרחשה הדבקה בגורם מחלה מסוים זאת על פי כמות וסוג הנוגדנים המתגלים בבדיקה.

בתגובה להודעת המשרד על התחלת מבצע הבדיקות הסרולוגיות ,הודיע ועד הסתדרות המיקרוביולוגים ועובדי המעבדות את ההודעה הבאה:

אסתר אדמון, יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים הביוכימאים ועובדי המעבדות:
"אנו מברכים על כך שמנהלי המעבדות הוזמנו סוף סוף, לראשונה, מתחילת מגיפת הקורונה לפגישה מחר (3.6) במשרד הבריאות,
אבל לצד הפגישה, יש להזכיר שמתנהל איתנו משא ומתן על הסכם שיתגבר את שעות העבודה של עובדי המעבדות, שכרגע לא מתקדם לשום מקום.
ההסכם שעיקריו כוללים: הרחבת פעילות המעבדות למתכונת חירום 24/7 כפי שהיה בחודש אפריל ותוספת תקנים של כ- 100 עובדים חדשים למעבדות  חיוני, כדי לאפשר את פעילות המעבדות ולמנוע קריסתן"

"אנו לקראת תחילת הסקר הסרולוגי, במסגרתו ייערכו כ - 250,000 בדיקות, בנוסף לבדיקות הקורונה ולבדיקות רפואיות שוטפות, מה שעלול להוביל לקריסת מערכות".

 בנוסף לכך, משרד הבריאות מוביל לכך שכל בדיקות הקורונה תבוצענה אך ורק במעבדות של הקופות בקהילה, ולא בכלל המעבדות הרפואיות, גם בבתי החולים.
לאור הכוונה לצמצם את היקף המעבדות, שתפענחנה את בדיקות הקורנה, ספק רב אם ניתן יהיה לעמוד ביעד עליו הכריז שר הבריאות של 15,000 בדיקות קורונה ביום".

"אני מודיעה למשרד הבריאות, שבשם מנהלי המעבדות והעובדים, לא ניקח אחריות לכאוס".

"שר הבריאות עודד אתמול ללכת להיבדק, וזה נכון וחשוב, אבל המשימה כעת היא לדאוג לכך שיהיו די ידיים עובדות במעבדות.
אני קוראת למשרדי האוצר והבריאות להתעשת ולחתום איתנו על הסכם שיאפשר לפענח את בדיקות הקורונה הנדרשות ולהמשיך במקביל להחזיק את שאר המערכת המעבדתית"

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<