חדשות

אורח חיים בריא עשוי להפחית משמעותית את הסיכון לדמנציה (Neurology)

30/06/2020

 

שילוב ארבעה או חמישה אורחות חיים בריאים מלווה בירידה של עד 60% בסיכון לדמנציה על-רקע מחלת אלצהיימר כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Neurology, המחזקות את הקשר בין אורח חיים בריא ובין סיכון מופחת לדמנציה.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לכמת את ההשפעה של אורח חיים בריא על הסיכון למחלת אלצהיימר. הם התבססו על נתונים מפרויקט Chicago Health and Aging Project, שכללו מידע אודות 1,845 משתתפים ופרויקט Rush Memory and Aging Project, עם נתונים אודות 920 משתתפים.

 

מדד אורח חיים בריא התבסס על העדר עישון, הקפדה על פעילות גופנית בדרגה בינונית-עד-מאומצת בהיקף של לפחות 150 דקות בשבוע, צריכת אלכוהול קלה-עד-מתונה, דיאטת DASH באיכות גבוהה והקפדה על פעילות קוגניטיבית בגיל מבוגר.

 

לאורך חציון מעקב של 5.8 שנים אחר משתתפים בפרויקט CHAP ושל 6.0 שנים אחר משתתפים בפרויקט MAP, אבחנה חדשה של מחלת אלצהיימר תועדה ב-379 ו-229 משתתפים, בהתאמה. מניתוח מתוקן עלה כי חלה ירידה של 27% בסיכון למחלת אלצהיימר עם כל אורח חיים בריא נוסף. בהשוואה למשתתפים שלא הקפידו כלל על אורחות חיים בריאים, או הקפיד על אחד מהמרכיבים האמורים, הסיכון למחלת אלצהיימר היה נמוך ב-37% באלו שהקפידו על 2-3 אורחות חיים בריאים ונמוך ב-60% באלו שהקפידו על 4-5 אורחות חיים בריאים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי אורח חיים בריא כמדד משולב מלווה בסיכון מופחת משמעותית לדמנציה על-רקע מחלת אלצהיימר.

 

Neurology 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<