חדשות

הסיכון לתחלואה קשה בגל הנוכחי אינו נמוך יותר מאשר בגל הראשון בניתוח לפי קבוצות גיל (מכון KI ו-KSM , דהמרקר)

09/07/2020

מאת מערכת אי-מד

ע"פ דיווח היום בדהמרקר, מחקר שנערך ע"י מכוני המחקר KI ו-KSM , מצא שהסיכון לפתחת תחלואה קשה של COVID-19 בגל השני אינו נמוך יותר מזה שהיה בגל הראשון, וזאת כאשר מנתחים את הנתונים על בסיס תתי קבוצות לפי גיל.

הניתוח מתבסס על נתונים של  6,300 חולי קורונה (מבוטחי מכבי) כאשר ההשוואה בוצעה בין 4,279 חולי קורונה מאומתים מהגל הראשון , לעומת 2017 חולי קורונה שאובחנו במהלך יוני.  החוקרים בדקו את רמת הסיכון של הנדבקים להתקדם למחלה המוגדרת כקשה, ב-3   קבוצות גיל: מתחת לגיל 60, בני 60 - 75 ומעל  75 .

מהתוצאות עולה שלא היה הבדל מובהק סטטיסטי בין שתי התקופות בסיכון להגעה למצב של מחלקה המוגדרת כקשה, כל אחת משלוש קבוצות הגיל.

כצפוי , המחקר אימת את הידוע, היינו שהסיכון לנדבקים בגיל מבוגר לפתח מחלה קשה גבוה משמעותית בהשוואה לקבוצות הגיל הצעירות יותר. בנוסף, לנדבקים בנגיף בקבוצות הגיל המבוגר יש סיכוי גבוה במיוחד להידרדר למחלה משמעותית.

מחברי המחקר מסבירים שהסיבה המרכזית לכך שנוצר רושם לפיו הגל הנוכחי קל יותר (מה שתמך את תאוריית הפרופ' האיטלקי  מטאו בסטי, שטען שהנגיף הפך מ"נמר טורף לחתול בר") היא שבגל הנוכחי שיעור הצעירים שנדבקו גבוה מהגל הראשון. החוקרים גם מציינים שייתכן כי הטייה אפשרית נוספת היא משך הזמן שחולף עד ההידרדרות (שבגל הזה הוא ארוך יותר).

החוקרים מסכמים בהמלצה "לנקוט משנה זהירות מפני חשיפה לנגיף הקורונה, ובפרט להגן ככל האפשר על האוכלוסיה המבוגרת".

לדיווח בדהמרקר

בתוך כך, לאור הסאגה של הגדרת חולה קשה, כאן 11 דיווח הערב שהמלצות ועדה מטעם משרד הבריאות היא להגדרה אחידה לפיה חולה בינוני  ב-COVID-19 יוגדר כסובל מדלקת ריאות, וחולה קשה - מתחת ל-93% סטורציה, זקוק להנשמה, קצב נשימות מעל 30 לדקה.

כמו כן לאור העלייה במספר המבודדים בצוות הרפואי N12 דיווח היום כי משרד הבריאות הורה לבתי החולים להקים חדרי מיון נפרדים לקליטת חשודים בקורונה.  

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<