חדשות

כיצד ניתן לצמצם את הסיכון לאירועים מוחיים במהלך ניתוח לבבי? (Circulation)

28/08/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Circulation, איגוד ה-American Heart Association פרסם הצהרה מדעית בנוגע לגישות אפשריות להפחתת הסיכון לאירועים מוחיים במהלך ניתוח לבבי.

 

אירוע מוחי סביב התערבות ניתוחית מלווה בתוצאות גרועות בטווח הקצר והארוך, כולל עליה של פי 5-10 בסיכון לתמותה באשפוז, עליה בהוצאות הרפואיות ומשך האשפוז וסיכון מוגבר לליקוי קוגניטיבי שנה אחת לאחר הניתוח.  אלו ששרדו לאחר אירועים אלו לעיתים קרובות נותרים עם מוגבלות משמעותית.

 

יש להשלים בדיקות סקר לפני-ניתוח לזיהוי חולים בסיכון גבוה לאירוע מוחי בתר-ניתוחי במהלך ניתוחי לב וניתוח אבי עורקים חזי. אלו כוללים חולים עם היסטוריה של אירוע מוחי קודם לאחרונה, טרשת חמורה באבי העורקים או אבחנה קודמת של פרפור פרוזדורים ו-LAA (Left Atrial Appendage) לא-מטופל.

 

עדויות עקיפות מציעות כי המקור למרבית התסחיפים התוך-ניתוחיים הינו מאבי העורקים העולה וקשת אבי העורקים, כאשר שינויים בטכניקה הניתוחית בהנחיית בדיקות סקר לפני ניתוח ובמהלך ניתוח עשויים לסייע בהפחתת חלק גדול מהאירועים המוחיים במהלך הניתוח.

 

בפרט, יש לשקול טכניקות לצמצום מניפולציות באבי העורקים, במידת האפשר, לצד גישות אחרות להפחתת הסיכון לאירועים מוחיים ושיפור התוצאות באלו המפתחים אירוע מוחי בתר-ניתוחי:

·       גישות תוך-ניתוחיות למניעת אירוע מוחי: שמירה על לחץ עורקי ממוצע של 60-65 מ"מ כספית במהלך החייאת לב-ריאה, שקילת סגירת LAA ו/או אבלציה של פרפור פרוזדורים בעת הניתוח.

·       אמצעים לאבחנה מוקדמת של אירוע מוחי: השלמת בדיקות נוירולוגיות לאחר-ניתוח מוקדם ככל האפשר, שקילת הרדמה במסלול-מהיר באלו בסיכון גבוה לאירוע מוחי.

·       טיפול באירוע מוחי בתר-ניתוחי: אופטימיזציה של חמצון וזילוח מוחי, שקילת תרומבוליזה ותרומבקטומי.

·       מניעה של אירוע מוחי לאחר-ניתוח: מתן טיפול תרופתי למניעת פרפור פרוזדורים, מתן נוגדי-קרישה לחולים עם פרפור פרוזדורים לאחר-ניתוח, הקפדה על הנחיות למניעה שניונית של אירועים קרדיווסקולאריים לאחר ניתוח.

 

המומחים מזהירים כי ההמלצות אינן תקפות לפרוצדורות בעורקי תרדמה או כלי דם אחרים.

 

Circulation 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<