חדשות

שכיחות נמוכה של שינויים בדלקתיים בלבד של ספורטאי עילית שהחלימו מקורונה (JAMA Cardiology)

05/03/2021

 

מבדיקות סקר שגרתיות של לבבות ספורטאים מקצוענים שהחלימו מקורונה ולקראת חזרתם לתחרות עולה כי בפחות מ-1% מהנבדקים תועדו סימנים לדלקת בלב, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Cardiology.

 

המלצות החזרה לתחרות מטעם ה-American College of Cardiology כוללות בדיקות סקר שונות, הן בדיקת טרופונין, אק"ג עם 12 לידים ובדיקת אקו-לב במנוחה. זהו המחקר הראשון מסוגו להערכת פרוטוקולי בדיקות הסקר שקבעו ארגוני הספורט המובילים בארצות הברית ובהתאם להנחיות ה-ACC.

 

מדגם המחקר כלל 789 ספורטאים מקצוענים שהחלימו מזיהום בנגיף הקורונה, מהם 460 משתתפים (58.3%) עם מחלה תסמינית ו-329 משתתפים (41.7%) ללא תסמיני זיהום בנגיף הקורונה או עם תסמינים מינימאליים. בכל המשתתפים הייתה עדות לבדיקת PCR חיובית ובדיקת סקר לבבית בוצעה בממוצע 19 ימים לאחר התוצאה החיובית בבדיקה לנגיף הקורונה.

 

החוקרים מדווחים כי ב-30 נבדקים (3.8%) תועדו ממצאים חריגים בבדיקות הלב, כולל בדיקת טרופונין חיובית (6 משתתפים, 0.8%), ממצאים חריגים באק"ג (10 משתתפים, 1.3%) וממצאים חריגים בבדיקת אקו-לב (20 משתתפים, 2.5%). בעקבות זאת, בדיקת MRI של הלב הדגימה סימני מיוקרדיטיס בשלושה ספורטאים ופריקרדיטיס בשני נבדקים.

 

כלומר, מבין 30 הנבדקים עם ממצאים חריגים, רק בחמישה ספורטאים (0.6% מכלל המדגם) תועדו סמני דלקת בלב. כל המשתתפים אובחנו עם זיהום בנגיף הקורונה ופיתחו מחלה לא-חמורה. עם זאת, בכל חמשת המחלימים עם סימני דלקת בלב תעדו תסמינים מקדימים שעלו על ההגדרה האמפירית של מחלה קלה.

 

ממצאי המחקר תומכים בהמלצות העדכניות מטעם ה-ACC, אשר אינן תומכות בהערכת הסיכון הקרדיווסקולארי בספורטאים שהיו אסימפטומטים או ספורטאים עם מחלה קלה בלבד. בקבוצה זו הם מציעים כי לאחר תום תקופת הבידוד, בהנחה שאין תסמינים והמטופל מרגיש טוב, ניתן לשוב בהדרגה לאימונים ואין צורך בבירור נוסף.

 

 

JAMA Cardiology. Published online March 4, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<