חדשות

משלב סוכרת עם קרדיומיופתיה מלווה בסיכון מוגבר לאי-ספיקת לב (J Am Coll Cardiol)

26/10/2021

 

במבוגרים עם סוכרת וקרדיומיופתיה תועד סיכון מוגבר משמעותית להיארעות אי-ספיקת לב, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of the American College of Cardiology.

 

החוקרים אספו נתונים אודות 10,208 מבוגרים ללא מחלה קרדיווסקולארית או אי-ספיקת לב קודמת ממחקרי Atherosclerosis Risk in Communities, Cardiovascular Health Study ו-Chronic Renal Insufficiency Cohort. מבין אלו, 2,900 מבוגרים (28.4%) אובחנו עם סוכרת.

 

אבחנה של סוכרת עם קרדיומיופתיה הוגדרה כדלקמן: הכי פחות רסטריקטיבית (לפחות ממצא אקוקרדיוגרפי חריג אחד, 1,942 משתתפים); רסטריקטיבית בדרגה בינונית (שני ממצאים חריגים ומעלה, 579 משתתפים); הכי רסטריקטיבית (רמות NT-proBNP של מתחת ל-125 פיקוגרם/מ"ל בחולים עם משקל תקין או עודף משקל או מתחת ל-100 פיקוגרם/מ"ל בחולים עם השמנה ולפחות שני ממצאים אקו קרדיוגרפיים חריגים, 338 משתתפים).

 

שכיחות סוכרת עם קרדיומיופתיה עמדה על 67% באלו בקטגוריה הכי פחות רסטריקטיבית, 20% בקטגוריית הביניים ו-11.7% בקטגוריה הכי רסטריקטיבית. החוקרים מדווחים על קשר בין רמות סוכר בצום גבוהות יותר, כמו גם מדדי מסת גוף וגיל גבוהים יותר עם החמרה בתפקוד כלייתי ובין סיכון מוגבר לסוכרת עם קרדיומיופתיה. בקרב אלו עם סוכרת וקרדיומיופתיה, 433 חולים (4.2%) פיתחו אי-ספיקת לב. שיעורי היארעות אי-ספיקת לב לאחר חמש שנם עמדו על 8.4% בקטגוריה הכי פחות רסטריקטיבית, 11.2% בקטגוריית הביניים ו-12.8% בקטגוריה הכי רסטריקטיבית.

 

בהשוואה למשק סוכר תקין, סוכרת עם קרדיומיופתיה נקשרה בקשר מובהק סטטיסטי עם היארעות מוגברת של אי-ספיקת לב, ללא תלות בקטגוריה בשימוש. תוצאות דומות תועדו בשלושת המחקרים, בתתי-קבוצות שונות לפי גיל ומין ובקרב אלו ללא יתר לחץ דם או השמנת יתר.

 

ממצאים אלו מדגישים את החשיבות הפרוגנוסטית של זיהוי הגדרה קלינית אוניברסאלית וגישה אבחנתית לסוכרת עם קרדיומיופתיה לזיהוי חולים בסיכון להתקדמות לאי-ספיקת לב.

 

J Am Coll Cardiol. 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<