חדשות

אפליקציה למכשיר הנייד עשויה לסייע לחולים לנהל את הטיפול באי-ספיקת לב (מתוך כנס ה-AHA)

03/12/2021

 

שימוש באפליקציות רפואיות למכשירים הניידים עשוי להביא לתועלת במספר מישורים בטיפול בחולים עם אי-ספיקת לב, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Heart Association.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי למרות חשיבות הקפדה על דיאטה, חולים רבים עם אי-ספיקת לב אינם מקפידים על מרכיב זה בטיפול במחלתם, עם עליה משמעותית בסיכון לתחלואה ותמותה על-רקע המחלה הלבבית. אפליקציות רפואיות למכשירים ניידים עשויות לתמוך בחולים עם שיפור יכולת טיפול-עצמי והיענות לדיאטה וטיפול תרופתי הודות להגדלת הידע אודות המחלה ועידוד שינוי התנהגותי דרך הדרכה וניטור.

 

החוקרים השלימו מחקר שכלל מבוגרים עם אי-ספיקת לב אשר השתמשו במכשירי טלפון חכמים/טאבלטים והיו תחת טיפול תרופתי יציב, ללא אשפוז לאחרונה, במטרה לקבוע את הצרכים של המטופלים, המוטיבציה והאתגרים בנוגע לשימוש באפליקציות רפואיות לתמיכה בטיפול באי-ספיקת לב. הם השלימו ראיונות עם חולים ולאחר מכן שני חוקרים בחנו וניתחו את התוכן שעלה בשיחת אלו.

 

על-סמך הראיונות הללו, החוקרים זיהו שישה תחומים מרכזיים אשר ההתייחסות של חולים לאפליקציות רפואיות לשיפור הטיפול באי-ספיקת לב: (1) אפליקציות עשויות לספק תמיכה לחולים באמצעות גישה להדרכה בנושא אי-ספיקת לב אודות תסמינים, תרופות, דיאטה ופעילות גופנית, כמו גם מעקב-עצמי; (2) אפליקציות מסייעות לקשר ולתקשורת עם אנשי צוות רפואי ועם חולים אחרים; (3) החולים העדיפו אפליקציות שכללו תזכורות לטיפול תרופתי וסמנים ויזואליים/גרפים שהדגימו שינויים בתסמיני אי-ספיקת לב; (4) חולים רבים כבר משתמשים באמצעים טכנולוגיים לתקשורת וברשת חברתית למעקב אחר המצב הבריאותי וחיי היומיום; (5) חלק מהחולים מדווחים כי אימצו את האמצעים הטכנולוגיים החדישים ביותר, בעוד שאחרים העדיפו להמתין; (6) משתנים דוגמת עלות, זמינות ויכולת טכנולוגית השפיעו על השימוש באפליקציות רפואיות.

 

מהמחקר עולה כי החולים האמינו כי לשימוש באפליקציות רפואיות למכשירים ניידים יש מספר יתרונות בטיפול באי-ספיקת לב. ממצאים אלו עשויים לסייע בפיתוח יעיל ושימוש נכון באפליקציות רפואיות שונות. ניצול ההזדמנויות שמספקות האפליקציות עשוי לשפר את יכולת התמיכה בחולים לשיפור ההיענות לדיאטה וטיפול תרופתי ולהביא לשיפור בתוצאות הטיפול באי-ספיקת לב.

 

מתוך כנס ה-AHA

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<