חדשות

מחריף העימות בין גורמי המקצוע באשר למדיניות הבדיקות והבידודים, עמותת מדעת מביעה תמיכה במדיניות הממשלה

16/01/2022

מאת מערכת אי-מד

ככל שאנו נכנסים עמוק יותר לגל החמישי של האומיקורן  מתרבים חילוקי הדעות בין אנשי המקצוע באשר למדיניות הנדרשת מבחינת בדיקות ובידודים. כפי שפרסמנו בסוף השבוע האיגוד של רופאי בריאות הציבור פרסם מכתב לראש הממשלה שבו ממליץ האיגוד לשנות את מדיניות הבדיקות כך שרק אנשים עם סימפטומים ייבדקו וייכנסו לבידוד בהתאם. הר'י מיהרה להוציא הודעה לפיה הודעת האיגוד אינה על דעת קבינט המומחים של הר''י תוך הבעת צער על עצם פרסום המכתב. 

 רעש תקשורתי גדול עוד יותר היה לאחר שפרופ' עידית מטות מאיכילוב פרסמה פוסט בדף הפייסבוק של איכילוב שבו טענה שהנזק מהאומיקורן מזערי ושיש צורך בשינוי המדיניות. ע"פ הפוסט של מטות גם נתוני התחלואה הקשה בקורונה מעוותים ומובילים לקבלת החלטות שגויות.

משרד הבריאות הגיב בחריפות :

"בעוד מערכת הבריאות משקיעה מאמץ אדיר לשמירה על בריאות הציבור והצלת חיים, מתעוררים גורמים קולניים, לרבות רופאים, שמייצרים שיח חסר אחריות שמטרתו לכרסם באמון הציבור. 
גם במאבק בזן האומיקרון, משרד הבריאות נוהג במקצועיות ובשיקול דעת על מנת לשמור על בריאות הציבור, לצד השמירה על המשק, החינוך, התרבות וככל הניתן על שגרת חיים לצד הקורונה.
הצעתה של פרופ' מטות שלא לאמת חלק נרחב מן הנדבקים ובכך לאפשר התפשטות מהירה ונרחבת יותר של המחלה, אינה מקובלת על משרד הבריאות. המדיניות שמציעה פרופ׳ מטות עלולה להביא לפגיעה קשה בקבוצות שבסיכון, לעלייה במספר החולים הקשים ולתמותה.
לצערנו, התנהלותה של פרופ׳ מטות, והשפה שבה בחרה להביע את הביקורת שלה, מעלים חשש שתאוות פרסום גוברת לעיתים על אחריות.
"בנוסף, יש לציין כי השימוש בעמוד הרשמי של בית חולים ממשלתי לטובת הבעת עמדה אישית - פסול ואסור.
"אנשי מערכת הבריאות בישראל פועלים ללא לאות מול גל התחלואה הקשה, בשיקול דעת ובאחריות, במאמץ לשמור על בריאות הציבור ועל פעילות המשק. מי שלא רוצה לסייע - שלא יפריע".
 
גם ארגון "מדעת" מפרסם היום מכתב לראש הממשלה המציג נייר עמדה העוסק בסוגיית הבדיקות והבידודים:

הנדון: מדיניות אחראית בהתמודדות עם מגפת הקורונה

הימים האלו קשים ומאתגרים, מזכירים את ראשית המגיפה מבחינת אי-הוודאות הגבוהה. שוב ושוב פוגעים גלי התחלואה בשגרת החיים של תושבי ישראל. הציבור עייף ומרגיש שגם מקבלי ההחלטות חסרי אונים.

נדמה שיותר קל היום להקשיב למיואשים שאומרים שהגל ישטוף אותנו, או למי שמאמצים אופטימיות חסרת כל בסיס. אולם למדינת ישראל ניסיון עשיר בהתמודדות עם מצבי חירום קשים ואף ארוכים, וכיום יש לנו יותר ידע ויותר כלים להתמודד עם המגיפה העולמית. לכן אנו, החתומים מטה, קוראים לממשלת ישראל לפעול, לגלות אחריות ומעורבות פעילה בשמירה על בריאותנו הפיזית והנפשית, לא להיכנע ולא לחדול

מהדאגה לבריאות הציבור.

ההתפשטות חסרת התקדים של וריאנט האומיקרון בארץ מציבה אתגר משמעותי בפני בתי החולים ורפואת הקהילה, בפרט בימים בהם ישראל סובלת גם מתחלואת החורף ה"שגרתית", שפעת ומחלות נשימתיות נוספות ] 1[. נראה כי אומיקרון הוא וריאנט אלים פחות מזה שקדם לו, אך זה לא הופך אותו לנטול סיכונים

- בעיקר בגלל היותו מאוד מדבק ] 2[, ויש להתייחס אליו כאל איום קיים ומשמעותי, וחשוב לזכור שישנם גם סיכונים ארוכי טווח שהמחלה נושאת, בפרט בילדים.

קיומו של חיסון המגן מפני מחלה קשה מהווה הבדל דרמטי ביחס למצב עמו התמודדנו במהלך השנה הראשונה למגיפה. אולם, נכון להיום, החיסון אינו זמין לילדים מתחת לגיל 5 וגם בקרב בני גילים אחרים אוכלוסייה לא קטנה אינה מחוסנת. בנוסף, יש לזכור שחיסון אינו מהווה הגנה מוחלטת, במיוחד כנגד זן האומיקרון. גם אדם מחוסן עדיין נמצא בסיכון לסבול ממחלה קשה, מוות או סיבוכים מאוחרים.

כל עוד זה המצב, חשוב לפעול כדי למנוע השתוללות של המחלה ולהקטין את הפגיעה שלה בציבור הישראלי, בעיקר באמצעות חיסונים, צמצום מגעים, עטית מסכות וקטיעת שרשראות הדבקה ככל הניתן.

אלו אמצעים שנמצאו שוב ושוב יעילים כנגד נגיף הקורונה כיוון שהם תואמים את המאפיינים שלו: נגיף המועבר בהדבקה טיפתית ואשר ההדבקה בו עלולה להתרחש בשלב מוקדם, עוד לפני הופעת תסמינים (אם בכלל יופיעו).

בגלל מאפיינים אלו של שונות בביטוי המחלה המדבקת, לא ניתן לבסס את ההנחיות לציבור על הופעת התסמינים או היעדרם, מאחר שאדם עשוי להיות מדבק טרם הופעת התסמינים ( Presymptomatic ) או בהיותו בעל תסמינים קלים מאוד, שכמעט ואינם מובחנים ( Pauci Symptomatic [ ( 3,4 [, ולכן הנחיות הבידוד בעולם אינן מבחינות בין אלו עם תסמינים או בלעדיהם, טרם היותם מאומתים [ 5,6 [.

המלצות אלו דינמיות ומושפעות מנתונים הנאספים בשטח ובעולם הרחב, ועשויות להשתנות אם יתקבל מידע תומך רלוונטי.

לפיכך, המלצות לשינוי מדיניות בדיקות ובידודים באופן שיפגע ביכולת לזיהוי מוקדם של אנשים הנושאים את הנגיף ועלולים להדביק אחרים, או שחרור מוקדם מבידוד בשלב שאדם מאומת עדיין יכול להדביק את סביבתו, הן המלצות מסוכנות וחסרות אחריות. חשוב להישמר מניסיון מלאכותי להפריד בין התנהלותם של אלו השייכים לאוכלוסייה בסיכון לבין הציבור הכללי, מאחר שכולנו מכירים ונפגשים עם אנשים הנמצאים בסיכון גבוה החשופים להדבקה, אם מאחר שאינם מחוסנים מפאת גילם, או מכיוון שמערכת החיסון שלהם אינה במיטבה והם עשויים שלא להיות מודעים לכך.

זכינו לחיות במדינה עם מערכת בריאות מתקדמת, בה הוקם מערך בדיקות איכותי ויעיל בהשקעה עצומה, המסוגל לתת מענה לצרכי ההתמודדות עם גלי התחלואה. שימוש נכון בבדיקות ה- PCR ובדיקות האנטיגן המוסדיות לטובת הגנה על אוכלוסיות חשופות יותר או שנמצאות בסיכון, כפי שאף מומלץ ע"י ארגון הבריאות העולמי ] 7 [, ושילוב הבדיקות הביתיות כצעד מוקדם באוכלוסייה המחוסנת, צריך להיות חלק מסל

הפתרונות להתמודדות עם המגיפה, לצד המשך חיזוק מערכי הבריאות בקהילה, בתי החולים ומערך החירום.

כמובן שיש להתייחס לתוצאות הבדיקות החיוביות ולהמשיך להקפיד על בידוד עד החלמה ולעודד את מישנמצאו חיוביים לקטוע את שרשרת ההדבקה על ידי הודעה למי שאולי נחשפו אליהם.

בעתיד אופטימי, לאחר שהמחלה תשכך או תהפוך לפחות קטלנית, סביר שיהיה שינוי הגיוני במדיניות הבדיקות וקטיעת שרשראות ההדבקה, אולם כעת לא זה הזמן לעצום עיניים ולהתעלם מהמציאות בה יש פנדמיה שכבר גבתה מחיר גבוה בנפש, בישראל ובעולם. . אנו ערים להדבקה המסיבית המתרחשת עתה, וחוששים כי בעתיד מדיניות הבידודים תצטרך להשתנות, אך מדיניות כזו תתקבל לאחר דיון שקול בוועדות המתאימות לאור נתונים חדשים.

אין לנו את הפריבילגיה לטמון את הראש בחול ולקוות שהכל יהיה בסדר. בפתח שנת 2022 , ישראל ויתר מדינות העולם צריכות להחליט מהי האסטרטגיה המתאימה להמשך ההתמודדות ארוכת הטווח.

כולנו תקווה שבהמשך נוכל להתייחס למחלה כאל שפעת עונתית, להתחסן בהתאם לתוכנית החיסונים ולהקפיד להישאר בבית כשאנחנו מרגישים לא טוב - אולם אנחנו לא נמצאים שם היום.

בברכה,  

אדוה לוטן, יו"ר הוועד המנהל, עמותת מדעת

ד"ר אורי לרנר ( PhD ), מנהל מקצועי, עמותת מדעת

פרופ' גליה רהב, יושבת ראש האיגוד הישראלי למחלות זיהומיות

 

מקורות מידע: 1

. דו"ח ניטור תחלואה דמויית שפעת, ינואר 2022 -flu-01012022/he/files_weekly-https://www.gov.il/BlobFolder/reports/flucorona_flu_he_flu_01012022.pdf

2

. Risk assessment for SARS-CoV-2 variant: Omicron VOC-21NOV-01 29), UK Health Security Agency, January 2022 (B.1.1.5ublishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uplhttps://assets.p-assessment-risk-2022-january-oads/attachment_data/file/1046614/1201_B.1.1.529.pdf-21NOV-Omicron_VOC-SARS

3

. Gao W, Lv J, Pang Y, Li L. Role of asymptomatic and pre-symptomatic infections in covid-19 pandemic BMJ 2021 doi:10.1136/bmj.n2342 https://www.bmj.com/content/375/bmj.n2342

4

. Qiu X, Nergiz AI, Maraolo AE, Bogoch II, Low N, Cevik M. The role of asymptomatic and pre-symptomatic infection in SARS-CoV-2 transmission-a living systematic review. Clin Microbiol Infect. 2021 doi: 10.1016/j.cmi.2021.01.011. -ion.com/article/S1198https://www.clinicalmicrobiologyandinfect0/fulltext-743X(21)00038

5

. ECDC Guidance on quarantine of close contacts to COVID-19 cases and isolation of COVID-19 cases, in the current epidemiological situation, 7 -and-19/prevention-https://www.ecdc.europa.eu/en/covidJanuary 2022 isolation-and-control/quarantine

6

. CDC Updates and Shortens Recommended Isolation and Quarantine Period -https://www.cdc.gov/media/releases/2021/s1227for General Population guidance.html-quarantine-isolation

7

. Recommendations for national SARS-CoV-2 testing strategies and diagnostic capacities. Interim guidance 25 June 2021-2019-https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/342002/WHOeng.pdf-2021.1-testing-lab-nCoV

 
הערת המערכת:  דיון וחילוקי דיעות הם לגיטימיים ואפילו מבורכים. חבל רק שהסגנון של חלק מהמתדיינים גולש וחורג מהדרך המקובלת להצגת עמדות ודעות.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<