חדשות

הבטיחות והיעילות של מנה שלישית (בוסטר) של שבעה חיסונים כנגד COVID-19 לאחר השלמת שתי מנות חיסון של חברת פייזר או אסטרה-זנקה- מחקר COV BOOST

16/01/2022

במאמר שפורסם לאחרונה בכתב העת The Lancet ,מדווחים חוקרים מבריטניה על תוצאות מחקר חדש מהן עולה כי חיסונים שונים כנגד נגיף הקורונה שניתנו לאחר השלמת שתי מנות חיסון של חברת פייזר או של חברת אסטרה-זנקה הובילו לשיפור תגובת נוגדנים, ללא חשש מפני בטיחות מתן מנת חיסון שלישית (בוסטר).

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים רבים להשוואת הבטיחות והאימונוגניות של חיסונים שונים כנגד נגיף הקורונה הניתנים כמנת חיסון שלישית (בוסטר). על-מנת לבחון את הנושא, הם בחנו את התוצאות לאחר שבעה חיסונים שונים כנגד נגיף הקורונה שניתנו כמנת חיסון שלישית לאחר השלמת שתי מנות חיסון של חברת פייזר או של אסטרה-זנקה.

 

המחקר הינו  מחקר רב-מרכזי, אקראי, מבוקר, בשלב 2, להערכת מנת חיסון שלישית כנגד נגיף הקורונה. מדגם המחקר כלל מבוגרים בגילאי 30 שנים ומעלה, ללא אבחנה קודמת של הדבקה בנגיף הקורונה ולפחות 70 ימים לאחר השלמת שתי מנות חיסון של חברת אסטרה-זנקה או לפחות 84 ימים לאחר השלמת שתי מנות חיסון של חברת פייזר.

 

במסגרת המחקר חולקו 18 מרכזי מחקר לשלוש קבוצות (A, B ו-C), כאשר בכל קבוצה, המשתתפים חולקו באקראי לקבלת חיסון ניסיוני או לקבוצת ביקורת. בקבוצה A ניתן חיסון Novia, חצי מנה של Novavax, חיסון אסטרה-זנקה, או חיסון ארבע-ערכי כנגד מנינגוקוק (1:1:1:1). בקבוצה B ניתן חיסון פייזר, Valneva, חצי מנה של חיסון Valneva, או חיסון של חברת ג'ונסון וג'ונסון כנגד נגיף הקורונה. בקבוצה C ניתן חיסון של חברת מודרנה, CureVac, חצי מנה של חיסון פייזר, או חיסון ארבע-ערכי כנגד מנינגוקוק.

 

התוצא העיקרי המשולב כלל את הבטיחות, התגובתיות והאימונוגניות של נוגדני IgG כנגד חלבון Spike.

 

מבין 3,498 שעברו בדיקות סקר במהלך חודש יוני בשנת 2021, 2,878 משתתפים נכללו במחקר וקיבלו חיסון כנגד נגיף קרונה או שימשו כביקורות. מבין אלו שקיבלו קודם לכן שתי מנות חיסון של חברת פייזר, 770 (53.6%) היו נשים ומבין אלו שקיבלו קודם לכן שתי מנות חיסון של חברת אסטרה זנקה, 676 (46.7%) היו נשים.

 

שלושה חיסונים הדגימו תגובתיות מוגברת: חיסון של חברת מודרנה לאחר שתי מנות חיסון של חברת אסטרה זנקה או לאחר שתי מנות חיסון של חברת פייזר; מנת חיסון של חברת אסטרה-זנקה ושל חברת ג'ונסון וג'ונסון לאחר שתי מנות חיסון של חברת פייזר.

 

בקרב אלו שקיבלו קודם לכן שתי מנות חיסון של חברת אסטרה-זנקה, יחסי ממוצע של נוגדני IgG כנגד חלבון Spike בין החיסונים במחקר והביקורות נע בין 1.8% לאחר חצי מנת חיסון Valneva ל-32.3 לאחר חיסון חברת מודרנה. יחסי ממוצע גיאומטרי לתגובה תאית בהשוואה לביקורות נעו בין 1.1 עם מנת חיסון של חברת אסטרה-זנקה עד 3.6 עם מנת חיסון של חברת מודרנה.

 

בקרב אלו שקיבלו קודם לכן שתי מנות חיסון של חברת פייזר, יחסי ממוצע גיאומטרי לתגובת נוגדני IgG כנגד חלבון Spike נעו בין 1.3 עם חצי מנת חיסון Valneva ועד 4.7 עם מנת חיסון של חברת מודרנה.

 

התוצאות היו דומות באלו בגילאי 70 שנים ומעלה ובאלו בגילאי 30-69 שנים.

 

תופעות הלוואי הסיסטמיות הנפוצות ביותר כללו עייפות וכאב, אשר היו נפוצות יותר בקרב צעירים בגילאי 30-69 שנים, בהשוואה לאלו בגילאי 70 שנים ומעלה. אירועים חריגים נפוצים היו לא-נפוצים, עם שכיחות דומה בקרב אלו שקיבלו חיסון פעיל ובקרב הביקורות. בסך הכול, תועדו 24 אירועים חריגים חמורים: 5 אירועים בקבוצת הביקורת, 2 אירועים לאחר חיסון של חברת ג'ונסון וג'ונסון, 5 אירועים חריגים לאחר חיסון Valneva, אירוע חריג יחיד לאחר חצי מנת חיסון Valneva, אירוע חריג אחד לאחר חיסון חברת פייזר, 2 אירועים חריגים לאחר חיסון חברת אסטרה-זנקה; אירוע חריג אחד לאחר חיסון CureVac, שניים לאחר חיסון Novavax, שניים לאחר חצי מנת Novavax ואירוע חריג יחיד לאחר חיסון חברת מודרנה.

 

ממצאי המחקר מעידים כי כל החיסונים ששימשו במחקר הובילו להגברת תגובה כנגד נגיף הקורונה לאחר השלמת שתי מנות חיסון של חברת אסטרה-זנקה. כל החיסונים, למעט אחד, הובילו גם להגברת התגובה כנגד הנגיף במטופלים שהשלימו שתי מנות חיסון של חברת פייזר. הבדלים משמעותיים בתגובת נוגדנים ותגובה תאית, כמו גם זמינות החיסונים, צפויים להשפיע על מדיניות בחירת החיסון אשר ישמש כבוסטר.

 

The Lancet, Dec 2, 2021

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<