הרצאות מצגות

מנהלי המחלקות הפנימיות ויו''ר הר''י קוראים לראש הממשלה לפעול באופן דחוף ומיידי למציאת פתרון למצוקת האישפוז - הנוסח המלא של המכתב

07/02/2005

בהמשך לדיווח על התייחסותו של יו"ר האיגוד לרפואה פנימית, פרופ' ביטרמן, למצב האישפוז, ולהודעת הממשלה על הקמת ועדת חירום, פנו מס' מנהלי מחלקות פנימיות בגיבוי ובתמיכת יו"ר הר"י, ד"ר יורם בלשר , לראש הממשלה בקריאה נושאת להתערבותו האישית.

להלן נוסח המכתב המלא שנשלח לראש הממשלה :

 

27 ינואר 2005

 

לכבוד

ראש הממשלה – מר אריאל שרון

לשכת רוה"מ

ירושלים

 

 

הנדון: זעקה וקריאה להתערבותך הדחופה לפתרון המשבר במערכת הבריאות

 

כבוד ראש הממשלה,

 

 אנו, יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל ומנהלי המחלקות הפנימיות בבתי חולים בישראל, בזכות ומתוך חובה עמוקה קוראים לך להתערב מיידית למציאת פתרון למחלה הקשה של הרפואה בישראל.

 

כבוד ראש הממשלה, בתי החולים מלאים עד אפס מקום, חדרי המיון "מוצפים", היחידות לטיפול נמרץ "סתומות", מחלקות הילדים "עולות על גדותיהן" והמחלקות הפנימיות קורסות תחת העומס הקטסטרופאלי של חולים קשים ומונשמים רבים.

 

הנתונים הסטטיסטיים ידועים ומוכרים כאשר בהשוואות  בינלאומיות, מערכת האשפוז בישראל מצויה בתחתית הסולם.

 

אנו מודיעים לך – מאחורי המספרים מסתתרים אנשים בשר ודם. המצב גובה קורבנות אדם!!

 

גם השנה, החורף לא הפתיע! על רקע של אי ספיקה מתמשכת במהלך כל שנה, גל ה"צונאמי" של שפעת החורף רק מבליט את עליבותה של מערכת האשפוז.

 

זו שעתם העלובה והמשפילה של המבוגרים והקשישים החולים, דווקא אלה שכוחם לא עומד להם לזעוק על הבושה, על כך שאנו נאלצים להשליכם לפרוזדורים ולחדרי האוכל לאחר שהכפלנו ושילשנו את מספרם בחדרי האשפוז, כאשר צוות מוקטן וקורס מנסה לשווא לתת להם מזור בעת שפרטיותם נרמסת והבושה מחניקה.  אין מילים אחרות לתאר מצב של מחלקות שבהן מקום ל – 38 חולים אולם מאושפזים בהן 45 ו – 50 חולים. האוצר אף הגדיל לעשות כאשר ביקש לקצץ 4% בכח האדם ובכך להביא לאסון של ממש במחלקות המדוללות צוות.

 

מנהלי חדרי המיון חווים סיוט מתמשך נוכח האפשרות של צורך בקליטת נפגעים מפיגוע חבלני או אחר כאשר מנגד התפוסה ביחידות המיון ובמחלקות השהייה שלהן נעה בין 140% ואף מגיעה ל – 200% בשל המתנה של שעות ארוכות בחדרי המיון.

בעל כורחנו, איננו מסוגלים לדאוג ולטפל במטופלים שכן המציאות פוגעת בבריאותם ולעתים בחייהם של מטופלינו! וזאת יש להדגיש – התפוסה השנתית הממוצעת בפנימיות (עפ"י נתוני משרד הבריאות) הינה 109% !!  בעולם מתוקן תפוסה של 80%-85% היא הנורמלית! טרגדיית החורף הינה ריטואל שנתי חוזר על רקע מצב בלתי נסבל כל השנה.

 

מערכת הבריאות התייעלה ביותר בשנים האחרונות אבל עתה מחיר ההתייעלות הם חיי אדם!

 

זו היא תוצאה של הזנחה רבת שנים, והפרה של האיזון שבין המשאבים הניתנים ההולכים ומצטמקים, לבין גידול האוכלוסייה, התבגרותה, הקדמה והחדשנות ברפואה הגוררת הארכת החיים הדורשים אמצעים בסדרי גודל אחרים.

 

כבוד ראש הממשלה, מר אריאל שרון, במצב הנוכחי איננו מסוגלים לקחת אחריות לא אנו ולא הצוות המסור שלנו, לבריאותם וחייהם של החולים במחלקות הפנימיות.

 

לך, כבוד ראש הממשלה, הסמכות וגם האחריות הכוללת!

 

חובה על ממשלת ישראל ליזום פעולות הצלה מידיות, לא נוכל אתה ואנחנו, להישיר מבט בבוא היום למשפט האדם או ההיסטוריה ולומר שידענו, יכולנו יותר, ולא עשינו.

  

אנו פונים אליך בדרישה:

 

1.      ביטול מידי ומוחלט של הקיצוץ ב – 4% בתקני הרופאים.

 

2.      הקצאת משאבים מיידית, לתגבור צוות הרופאים והאחיות בטיפול במאות המונשמים.

 

3.      תגבור מידי של כח האדם, רופאים והאחיות במחלקות, והקצאה מיידית של המשאבים הנדרשים לכך.

 

4.      תגבור התורנויות במחלקות הפנימיות ובחדרי  המיון.

 

אין די בהחלטת הממשלה מ 30.1.05 על הקמת צוות בינמשרדי לבדיקת מצוקת האשפוז בישראל. זהו אינו תחליף או פתרון לצורך הקיים במענה מיידי למצוקות בתי החולים ובנוסף המלצות אלו אינן מחייבות, אינן מיידיות וסופן ככלל המלצות הוועדות שהעלו אבק על המדף. לאור הדברים החמורים שפורטו לעיל.

 

אנו דורשים להקים ללא דיחוי ועדת חקירה ממלכתית, אשר תבדוק כיצד הידרדרה מערכת הבריאות הציבורית בישראל  לזו שבמדינות עולם שלישי!

 

קול החולים זועק אליך מחדרי האשפוז הדחוסים ומפרוזדורי המחלקות – אנא פעל והבא הצלה!

 

 

 

העתקים:

מר דני נווה - שר הבריאות

מר בנימין נתניהו - שר האוצר

פרופ' אבי ישראלי - מנכ"ל משרד הבריאות

ד"ר יורם בלשר - יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<