חדשות

התועלת של טיפול בקפאין ביילודים הסובלים מאפניאה של פגות (Pediatrics)

21/04/2018

 

טיפול בקפאין ביילודים כנגד אפניאה של פגות מלווה בשיפור יכולות ראיה מרחבית, תפישה מרחבית וביצוע מיומנויות מוטוריות בגיל ההתבגרות, כך עולה מנתוני המשך של מחקר CAP (Caffeine for Apnea of Prematurity), שפורסמו בכתב העת Pediatrics.

 

החוקרים בחנו את ההשפעה של טיפול בקפאין ביילודים במטרה לקבוע את התוצאות הנוירו-התנהגותיות בגילאי 11 שנים. מדגם המחקר כלל 870 ילדים שנולדו במשקל 500-1,250 גרם, עם אפניאה של פגות, אשר לקחו חלק במחקר CAP.

 

בשלב זה הם ביקשו לדווח על התוצאות הנוירו-התפתחותיות בגיל 11 שנים כתוצאה מטיפול בקפאין ביילודים. החוקרים מדגישים כי מדובר במחקר הראשון לבחינת ההשפעה ארוכת הטווח של טיפול בקפאין ביילוד על התוצאות הנוירו-התפתחותיות.

 

מהנתונים עולה כי לטיפול בקפאין אין השפעה שלילית על תוצאות נוירו-התנהגותיות בטווח הארוך, ואף תתכן השפעה סלקטיבית חיובית על כישורים מוטוריים במרחב. במאמר מסבירים החוקרים כי התוצאות הנוירו-התפתחותיות בגיל 11 שנים היו דומות בכללותן בילדים שטופלו בקפאין ואלו שטופל בפלסבו כחלק מהמחקר.

 

עם זאת, בקבוצת הטיפול בקפאין תועדו תוצאות טובות יותר בבדיקות להערכת קואורדינציה של מוטוריקה עדינה (P=0.01), אינטגרציה של תנועה במרחב (p<0.05), תפישת מרחב (p=0.02) וראיה מרחבית מאורגנת (P=0.003).

 

לא תועדה השפעה שלילית של קפאין על אינטליגנציה כללית, קשב והתנהגות, ממצאים המדגישים את הבטיחות ארוכת הטווח של טיפול בקפאין לאפניאה של פגות ביילודים בעלי משקל לידה קטן מאוד. לכן, הם מצאו כי לטיפול בקפאין ביילודים הייתה השפעה חיובית על כישוריים מוטוריים במרחב, ללא עדות להשפעה מזיקה על תוצאות נוירו-התפתחותיות בגיל 11 שנים.

 

ההשפעה החיובית של קפאין על ההתפתחות המוטורית בפגים שנולדו מוקדם מאוד ובמשקל לידה קטן מאוד הינה בעלת חשיבות קלינית, לאור העובדה שבאוכלוסיה זו סיכון גבוה פי עשר להתפתחות שיתוק מוחין וסיכון גבוה פי 3-4 להתפתחות הפרעת קואורדינציה התפתחותית, בהשוואה ליילודים שנולדו במועד.

 

Pediatrics 2018

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<