חדשות

שיפור מגמות היארעות דימום תוך-חדרי חמור בפגים שנולדו לפני שבוע 32 להיריון (Arch Dis Child Fetal Neonatal Ed) והערות עורך נאונטולוגיה, ד''ר ברזילי

24/06/2019

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

במאמר שפורסם בכתב העת Archives of Disease in Childhood. Fetal and Neonatal Edition מדווחים חוקרים מאוסטרליה על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי לצד ההישרדות המוגברת של פגים שנולדו לפני שבוע 32 להיריון במהלך השנים האחרונות, נרשמה ירידה בשיעורי היארעות דימום תוך-חדרי חמור, בפרט בתקופה האחרונה.  ירידה זו מקבילה לירידה בשיעורי גורמי סיכון להתפתחות דימום תוך-חדרי חמור.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לתאר את המגמות וגורמי הסיכון לדימום תוך-חדרי חמור בקרב פגים שנולדו לפני 32 שבועות הריון. הם השלימו מחקר עוקבה מבוסס-אוכלוסיה מאוסטרליה וניו-זילנד, אשר כלל את כל הפגים שנולדו לפני 32 שבועות הריון ברשת Australian and New Zealand Neonatal Network בין 1995 ועד 2012 (תוך חלוקת התקופה לשלוש קבוצות בנות 6 שנים).

 

מדגם המחקר כלל 70,068 יילודים וההישרדות הכוללת עד לשחרור עלתה מ-89% עד 93% לאורך שלוש תקופות זמן. עם ירידה בשיעור המקרים עם דימום תוך-חדרי מ-23.6% ל-21.3% מהתקופה הראשונה לשלישית (p<0.001), בהתאמה, וכן נרשמה ירידה בשיעור השורדים שפיתחו דימום תוך-חדרי חמור (4.0%, 3.3% ו-2.8%, בהתאמה, P<0.001).

 

לאורך הזמן תועדו פחות סיבוכים לפני הלידה, עליה בהיקף הטיפול בסטרואידים לפני הלידה ושיעור גבוה יותר של לידות לאחר ניתוח קיסרי. שיעור קטן יותר מהיילודים הונשמו לאחר הלידה, אובחנו עם מדד אפגר נמוך לאחר חמש דקות, פיתחו אלח-דם או נדרשו לנקז בשל חזה אוויר.

 

לאחר תקנון לערפלנים החוקרים זיהו ירידה משמעותית בסיכויים לדימום תוך-חדרי חמור מהתקופה הראשונה עד השלישית (יחס סיכויים מתוקן של 0.8). גורמים שנקשרו עם התפתחות דימום תוך-חדרי חמור כללו העדר טיפול בסטרואידים לפני הלידה (יחס סיכויים מתוקן של 1.7), מגדר זכרי (יחס סיכויים מתוקן של 1.3), מדד אפגר נמוך מ-7 לאחר חמש דקות (יחס סיכויים מתוקן של 2.0), הנשמה בלידה (יחס סיכויים מתוקן של 2.0), גיל הריון מוקדם באופן קיצוני (יחס סיכויים מתוקן של 4.0), לידה מחוץ למרכז שלישוני עם יחידת טיפול נמרץ יילודים (יחס סיכויים מתוקן של 1.6) ולידה נרתיקית (יחס סיכויים מתוקן של 1.4).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי לצד עליה בהישרדות פגים שנולדו לפני 32 שבועות הריון נרשמה ירידה בהיארעות דימום תוך-חדרי חמור לאורך 18 שנות המחקר, בפרט בשנים האחרונות.

 

Arch Dis Child Fetal Neonatal Ed. 2019 Jun 14

 

הערות עורך נאונטולוגיה, ד''ר ברנרד ברזילי:

מחקר זה מחזק את המגמה של השיפור בתוצאות הפגים הקטנים לאורך 20 השנה האחרונות. משמח לשמוע כי ישנו שיפור הן בתמותה והן בשכיחות הדימומים המוחיים הרציניים בקרב השורדים. תוצאה שכולנו שואפים אליה ולכך מכוון פרוייקט "שומרי הראש" בארץ.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<