חדשות

הלשכה לאתיקה של הר''י בנייר עמדה חדש: להימנע מטיפול שאינו יעיל וחסר תוחלת בחולים במחלה חשוכת מרפא

28/10/2019

מאת מערכת אי-מד

הלשכה לאתיקה של הר''י מפרסמת נייר עמדה בנושא הטיפול בחולים במחלות חשוכות מרפא.

לאחר הצגת הדילמות והשיקולים, כולל הדגשת העובדה שהחוק כיום אוסר על המתת חסד, מוצגות ההמלצות המרכזיות של הלשכה:

  1. הרופא והמטופל במחלה חשוכת מרפא ישוחחו על שאיפות המטופל וציפיותיו מהטיפול, מול יכולות מציאותיות של הרפואה ויגדירו את מטרות הטיפול.
  2. הרופא ישקול ויחליט על המשך הבירור והטיפול הנכונים ביותר עבור החולה, על פי הנחיות עדכניות בתחום המומחיות הרפואית, הידע המקצועי וניסיונו כרופא. ישקלו יתרונות מול תופעות לוואי בלתי רצויות. המשך טיפול שאינו יעיל וחסר תוחלת, עלול לפגוע בחולה ואפילו לקצר ימיו.
  3. הרופא ישתף את המטופל ואת המלווים המשמעותיים בעיני המטופל בנתונים הרפואיים, מוקדם ככל האפשר, על מנת לאפשר הבנה, הסתגלות למצב וקבלת החלטות נכונה למטופל.
  4. הרופא ימנע מלהסתיר או ליפות את מצב המחלה והעדר טיפול מרפא, על מנת לשמור את האוטונומיה של המטופל.
  5. הרופא יהיה מודע לערכים האישיים שלו עצמו, ויוודא מהם ערכי המטופל. בכל עשיה או אי עשיה יהיה ער לשיקולים אלו בעת קבלת החלטות לגבי מטופליו החולים במחלות חשוכות מרפא.
  6. הרופא יאתר בסביבת העבודה שלו גורמים מקצועיים מתחומים שונים להתייעצויות שוטפות. בעיקר חשובה התייעצות כאשר קיים חוסר התאמה בין שיקולים מקצועיים, בקשות המטופל והערכים האישיים של הרופא.
  7. הרופא ישאף לכוון החלטות עקרוניות לגבי טיפול במחלה חשוכת המרפא כדי שיתקבלו, מבעוד מועד, על ידי המטופל והמטפלים בו, כאשר עדיין יש פנאי למחשבה תחילה, בטרם אשפוז.
  8. הרופא המטפל בילדים, נאמנותו צריכה להיות בראש ובראשונה לטובת הילד. יחד עם זאת, ההורים הם המטפלים האחראים לילד וחשוב לטפל בסבלם ברגישות יתרה, (במצבים החריגים בהם חושש הרופא כי האפוטרופוסים אינם משרתים את טובת הקטין, יש לנקוט באמצעים חוקיים).
  9. הרופא יפנה לטיפול משפר איכות חיים כאשר הטיפול האחר חסר תוחלת, (טיפול פליאטיבי כנדרש במצבים שונים).

 

לנייר העמדה המלא

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<