חדשות

התועלת של מנה יחידה של Indomethacin להפחתת נזק מוחי ביילודים בעלי משקל לידה נמוך באופן קיצוני (Journal of Perinatology) והערת עורך נאונטולוגיה ד''ר ברזילי

15/11/2019

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Perinatology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי מנה יחידה של טיפול מונע ב-Indomethacin יעילה כמו משטר טיפול סטנדרטי למניעת נזק מוחי פרינטאלי.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם שיעורי נזק מוחי פרינטאלי ביילודים בעלי משקל לידה נמוך באופן קיצוני דומים עם מנה יחידה של טיפול מניעתי ב-Indomethacin (0.2 מ"ג/ק"ג, מנה יחידה), בהשוואה לטיפול במינון סטנדרטי של Indomethacin (0.1 מ"ג/ק"ג, למשך שלושה ימים).

 

החוקרים השלימו מחקר רטרוספקטיבי, כאשר התוצא העיקרי היה נזק מוחי פרינטאלי (עדות נוירו-הדמייתית לדימום תוך-חדרי או לויקומלציה פריונטריקולרית) או תמותה לפני השחרור מבית החולים. הערכת העדר-נחיתות יעילות טיפול מניעתי במנה יחידה של Indomethacin אל מול משטר טיפול סטנדרטי נקבעה על-בסיס ההבדל המתוקן בסיכון לתוצא העיקרי, כאשר שולי העדר נחיתות נקבעו על 10 נקודות אחוז.

 

מהתוצאות עולה כי שיעורי הימצאות התוצא העיקרי עמדו על 41.7% בקבוצת הטיפול במנה יחידה של Indomethacin (403 חולים) ועל 42.5% (509 חולים) עם גישת טיפול סטנדרטית (הבדל מתוקן בסיכון של 1.2-, רווח בר-סמך 95% של 7.6- עד 5.2+, p=0.71).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מנה יחידה של Indomethacin יעילה כמו טיפול סטנדרטי במשך שלושה ימים במניעת נזק מוחי פרינטאלי ביילודים בעלי משקל לידה נמוך באופן קיצוני.

 

Journal of Perinatology 2019 September 30

הערות עורך נאונטולוגיה, ד''ר ברנרד ברזילי:

למרות שישנם מספר מרכזים בעולם ובארץ המשתמשים בטיפול באינדומטצין כטיפול מונע לדימומים תוך מוחיים בפגים קטנים עדיין אין הסכמה גורפת על הטיפול. הטיפול הניתו הוא כמחצית המינון הניתן לשם סגירת ה-PDA. מחקר זה שנעשה בשיטת ה-non-inferiority מצא שהשיטה של מתן חד פעמי של אינדומטצין במינון של 0.2 מ"ג לק"ג אינה יעילה פחות ממתן של 0.1 מ"ג לק"ג למשך 3 ימים. יתכן, כי על המרכזים המשתמשים באינדומטצין לשם מניעה של IVH ישקלו למעבר חד פעמי במקום מתן של 3 ימים.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<