חדשות

הבדלים בין מדינות ברחבי אירופה בתוצאות נוירו-התפתחותיות בפגים (Archives of Disease in Childhood ) והערות עורך נאונטולוגיה, ד''ר ברזילי

24/06/2020

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת ADC Fetal & Neonatal Edition עולה כי ישנה שונות רבה בין מדינות ברחבי אירופה בשיעורי ליקוי נוירו-התפתחותי בדרגה מתונה-עד-חמורה בפגים שנולדו לפני 32 שבועות היריון. החוקרים מדווחים כי ההבדלים הללו נותרו ברובם גם לאחר תקנון למשתנים שונים.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע אם השונות בשיעורי ליקוי נוירו-התפתחותי בין אוכלוסיות שונות נותרים לאחר תקנון למשתנים דמוגרפיים, מאפייני האם והתינוק במדגם בינלאומי של פגים. מחקר העוקבה הפרוספקטיבי כלל תינוקות שנולדו לאחר 22+0 שבועות היריון עד 31+6 שבועות היריון ב-10 מדינות ברחבי אירופה.

 

החוקרים בחנו את שיעורי הימצאות של ליקוי נוירו-התפתחותי בדרגה מתונה-עד-חמורה בין אזורים שונים ברחבי אירופה.

 

מהנתונים עולה כי שיעורי ליקוי נוירו-התפתחותי בדרגה בינונית-עד-חמורה במדגם המחקר עמדו על 17.3%, כאשר השיעורים נעו בין 10.2% ועד 26.1% בין אזורים שונים. יחסי שיעורי ההימצאות המתוקנים נעו בין 0.60 ועד 1.53. לאחר ניתוח סטטיסטי שכלל תקנון למאפייני האם, התינוק והאוכלוסייה נרשמה ירידה קטנה בשונות הכוללת (אשר נעה בין 0.65 ועד 1.30).

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לבחון אם גורמים אחרים, כולל איכות הטיפול וניהול המקרים בהתאם להנחיות עשוי להשפיע על התוצאות הנוירו-התפתחותיות בילדים אלו.   

 

 

Archives of Disease in Childhood - Fetal and Neonatal Edition 2020;105:350-356

 

הערות עורך נאונטולוגיה, ד"ר ברנרד ברזילי:

מחקר זה הינו סיכום של תוצאות מחקר ה-EPICE שנערך ברחבי אירופה. הוא מעניין ממספר טעמים: הראשון שהוא נותן סיכום עדכני של התוצאות הנוירו-התפתחותיות ברחבי אירופה והשני שהוא מאפשר השוואה בין המדינות השונות כאשר גם שם השונות היא פי 2 גם לאחר תקנון לערפלנים שונים. אחת החוזקות העיקריות של מחקר זה הינה הסטנדרטיזציה המוקפדת על הפרוטוקולים ברחבי המדינות המשתתפות, דבר שמאפשר את ההשוואה. אני מציע לכל מי שמתעניין שיקרא את המאמר המלא וימצא היכן אנו נמצאים על הטווח.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<